Capital.ba

Ako Lajčak ne promijeni odluku predstavnici RS se povlače iz Sarajeva

21.10.2007. / 20:12

BANJALUKA, Glavni odbor (GO) Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) zatražio je danas od visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka da preispita svoje posljednje odluke i najavio da će članovi ove stranke podnijeti neopozive ostavke ukoliko u narednim danima sporne mjere ne budu promijenjene.

GO SNSD je na sjednici u Banjaluci ocijenio da su posljednje odluke Lajčaka neustavne i da zadiru u samu suštinu Dejtonskog sporazuma.

Predsjednik SNSD Milorad Dodik je rekao da je GO SNSD zadužio svoj parlamentrani klub da što hitnije sazove posebnu sjednicu Narodne skupštine RS na kojoj bi bila razmatrana situacija nakon odluka Lajčak i izrazio nadu da bi zasijedanje moglo biti održano iduće sedmice.

“GO SNDS-a traži od odborničkih klubova u SO da zakažu posebne sjednice SO na kojima će biti razmatrana novonastala situacija i dato mišljenje sa stanovišta lokalnih zajednica o Lajčakovim mjerama”, dodao je lider SNSD-a.

Dodik je nakon sjednice GO SNSD-a rekao novinarima da mjere koje je Lajčak donio 19. oktobra narušavaju balans koji je uspostavljen Dejtonskim sporazumom, omogućavaju majorizaciju u budućnosti i generišu dugoročnu nestabilnost, kao i upitnost same BiH.

“GO SNSD zaključio je da svi predstavnici ove stranke u Parlamentarnoj skupštini BiH prisustvuju sjednicama, ali da ne glasaju, dok ove Lajčakove mjere ne budu promijenjene”, naveo je Dodik.

On je dodao da ukoliko u narednim danima ne dođe do promjena ovih odluka, GO SNSD traži i od svih članova stranke u izvršnim organima BiH da podnesu neopozive ostavke.

GO SNSD smatra da ukoliko ove odluke budu realizovane to bi “vrlo brzo dovelo do potpune destabilizacije BiH, bez obzira na silu kojom prijeti međunarodna zajednica”.

“Sama činjenica da je ovim odlukama ukinuta bilo kakava kvota u odlučivanju parlamenta BiH u situaciji kada 24 Bošnjaka već postoje u paralamentu BiH, a da je potrebna većina od 22 za rad ovog organa, govorio o tome da se vodi računa o balansu koji je postignut u Dejtonskom sporazumu i da je ovo direktno antidejtonska odluka”, objasnio je Dodik.

Na pitanje novinara da li je moguće da se SNSD žali nekoj međunarodnoj instanci zbog posljednjih Lajčakovih odluka, Dodik je rekao da je postojeća situacija nemoguća, “jer je međunarodna zajednica rekla da je Lajčak neprikosnoveni autoritet i da domaće zakondavstvo nema nikave nadležnosti”.

“Ovdje se neko grubo poigrava našim demokratskim pravima, ali nam stoji na raspolaganju mogućnost da podignemo tužbu protiv visokog predstavnika u BiH pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu”, naveo je Dodik.

On je dodao da “postoji i mogućnost da zajedno sa drugima bude prikupljeno bar milion potpisa koji bi bili upućeni u Strazbur na odlučivanje”.

Dodik je naglasio da je GO SNSD smatra nerimjerenim činjenicu da je “Lajčak istupio davanjem zadataka političkim strankama na koji način da se ponašaju i šta treba da rade”.

“SNSD kao članica socijaldemokratske internacionalne smatra da je ovakvo Lajačakovo ponašanje neprihvatljivo i nedopustivo, jer on nema mandat da utiče na rad političkih partija u BiH”, rekao je Dodik.

Lajčak je 19. oktobra nametnute izmjene i dopune Zakona o Savetu ministara BiH i od Parlamentarne skupštine BiH zatražio da izmijeni Poslovnik o radu oba njena doma, a političke lidere pozvao da uspostave strukturirani mehanizam sa ciljem bolje koordinacije reformskih procesa.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!