Capital.ba

ADB snizila prognoze rasta zemalja Azije

02.10.2013. / 11:11

padMANILA, Sporiji rast Kine i Indije, kao i neizvjesnost oko podsticajnog programa Feda, ugrožavaju ekonomski zamajac Azije, saopšteno je danas iz Azijske razvojne banke (ADB).

U revidiranoj verziji godišnjeg izveštaja pod nazivom “Perspektive razvoja Azije”, ADB je snizila prognozu privrednog rasta azijskog regiona na rast od šest odsto u ovoj godini, u poređenju sa ranije prognoziranih 6,6 odsto, prenosi Frans pres.

Banka je, takođe, snizila procjenu rasta za 2014. godinu na rast od 6,2 odsto u poređenju sa prvobitnih 6,7 odsto.

Zemlje Azije su ove godine zabilježile veliko usporavanje zbog problematične prve polovine godine u Kini – ključnom pokretaču regionalnog rasta – dok je Indija bila pogođena političkim neslaganjima, rastućom inflacijom i padom rupija.

Dodatnu zabrinutost izaziva neizvjesnost oko Fedovog programa otkupa državnih obveznica, koji je, nakon što je predstavljen krajem prošle godine, ubrzao investicije u zemljama u razvoju, ali čije ukidanje Fed u ovom trenutku razmatra.

ADB je snizila prognozu privrednog rasta Kine za ovu godinu na rast od 7,6 odsto, što je značajno niže u odnosu na ranije prognoziranih 8,2 odsto, a kao krivac za obaranje prognoze navode se slabija domaća tražnja, sporiji oporavak industrije i veliki pad spoljne trgovine, prenose agencije.

Indija bi, prema procjenama ADB-a, ove godine trebalo da ostvari rast od 4,7 odsto, u odnosu na prvobitno prognoziranih šest odsto, a kao razlog se navodi depresijacija rupija, koji je u septembru potonuo na najniži nivo prema dolaru.

Rast zemalja Istočne Azije, uključujući Hong Konga i Tajvana, ove godine će biti 6,6 odsto, a zemalja Jugoistočne Azije 4,9 odsto u odnosu na ranije predviđanih 5,4 odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!