Capital.ba

ABR predviđa za 2008. solidan ekonomski rast u Aziji

03.04.2008. / 7:47

MANILA, Azijske zemlje sa ekonomijama u naglom usponu ove godine će ostvariti veoma dobar privredni rast od 7,6 odsto, uprkos ekonomskom usporavanju u najnaprednijim industrijskim zemljama, rastućim cijenama hrane i energenata i kreditnoj krizi u SAD, previđa Azijska banka za razvoj (ABR).
 Stručnjaci ABR ocjenjuju, istovremeno, da će stopa rasta u regionalnoj privredi tokom naredne godine biti 7,8 odsto, stabilna i čak nešto veća nego u 2008.
 Lani su brzo rastuće azijske ekonomije ostvarile stopu rasta od 8,7 procenata, što je bio najviši nivo privredne ekspanzije u proteklih dvadesetak godina, prenosi japanska agencija Kjodo iz Manile, gde se nalazi sedište ABR.
 U izvještaju ABR se ukazuje da će većina naprednih azijskih ekonomija ove godine, ipak, ostvariti nešto nižu stopu privrednog rasta nego lani.
 “Azija ne može biti imuna na globalno usporavanje, niti može biti talac takvog stanja”, ocjenio je šef ekonomista ABR Ifzal Ali.
 On je dodao da će region nastojati da se uključi u globalnu privrednu aktivnost kroz tradicionalne trgovačke kanale i pojačanim stepenom objedinjavanja u međunarodni finansijski sistem.
 Azijske zemlje će, prema riječima eksperta ABR, težiti da očuvaju visoke stope rasta kroz stalno povećanje produktivnosti rada, tehnološku modernizaciju i strukturno ekonomsko prilagođavanje.
 Ali je rekao da se u regionu ove godne može očekivati prosječna inflatorna stopa od 5,1 odsto, dok bi naredne trebalo da opadne na 4,6 procenata.
 Najveći rast inflacije ove godine se očekuje u zemljama centralne Azije, gdje će rast potrošačkih cijena biti dvocifren, kazao je Ali i dodao da je u Kini inflatorna stopa već početkom 2008. dostigla najviši nivo za proteklih 11 godina.
 Ekonomski rast u Kini i Indiji ove godine će biti usporeniji, nakon što su vlade u obe zemlje preduzele vrlo konkretne mjere za hlađenje unutrašnje investicione potrošnje i obuzdavanje inflatornih pritisaka, navodi se dalje u anlizi ABR.
 Kina će, prema projekciji ABR, ove godne ostvariti desetoprocentni privredni uspon, dok će ekonomski rast u Indiji biti za dva procenta niži, ali i dalje veoma visokih osam odsto.
 Ekonomske usporavanje u SAD, Evropskoj uniji i Japanu imaće, kako procjenjuju eksperti ABR, nešto veći negativan uticaj na privredu Kine koja je, u pogledu trgovine, mnogo više otvorena nego Indija.
 Prosječan privredni rast u zemljama istočne Azije ove godine će se smanjiti na 8,1 sa prošlogodišnih 9,3 odsto, procjenjuje ABR.
 Bančini stručnjaci u isto vrijeme predviđaju i pad prosječne stope rasta u regionu jugoistočne Azije tokom ove godine na 5,7 odsto, sa 6,5 procenata koliko je zabilježeno prošle godine.
 U jugoistočnoj Aziji samo Tajland ove godine može očekivati nešto veću stopu rasta nego prošle godine, dok će ekonomska ekspanzija u Vijetnamu biti umjerena i uz rastuće inflatone pritiske, predviđa ABR.
 Na području južne Azije takođe se predviđa nešto manja privredna aktivnost nego prošle godine, prvenstveno zbog očekivanog ekonomskog usporavanja u Indiji.
 Pakistan, Bangladeš i Šri Lanka osjetiće, osim toga, negativne posljedice ekonomskog usporavanja u razvijenom dijelu svijeta, jer će to uticati da izvoz iz tri pomenute zemlje opadne.
 Usporiće se i ekonomski rast u srednjoj Aziji – na prosječnih 7,5 odsto tokom ove godine – što je osjetno niže u odnosu na prošlogodišnji dvocifrenu ekonomsku ekspanziju.
 Predviđeno usporavanje u srednjoj Aziji najviše se dovodi u vezu sa slabijom ekonomskom ekspanzijom u Kazahstanu, čija privreda je već nekoliko godina pravi motor privrednog razvoja regiona.
 Ekonomski uspon u ostrvskim zemljama Pacifika ove godine će, kako predviđa ABR, biti na vrhuncu, jer će najveće regionalne ekonomije, među kojima je Papua Nova Gvinera bez premca, imati direktne koristi od rekordno visokih cijena raznih strateški važnih sirovina koje masovno izvoze.
 Ali smatra da budući ekonomski razvoj Azije u najvećoj mjeri zavisi od makroekonomske stabilnosti i uključenosti regionalne privrede u globalnu ekonomiju, kao i od konkretne sposobnosti azijskih biznismena da stvaranjem povoljne poslovne klime privuku nove investicije.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!