Capital.ba

Pad platnobilansnog deficita u Srbiji

22.07.2013. / 7:13

padBEOGRAD, Narodna banka Srbije očekuje da će u ovoj godini deficit tekućeg računa platnog bilansa pasti ispod sedam odsto bruto domaćeg proizvoda.

Prema očekivanjima centralne banke, rast izvoza prerađivačke industrije, praćen povećanjem izvoza poljoprivrednih proizvoda u drugoj polovini godine usljed dobre sezone, zajedno sa mjerama fiskalne konsolidacije, smanjiće platnobilansni deficit ispod sedam odsto u 2013, uprkos pogoršanim izgledima po pitanju ekonomskog oporavka u zoni evra.

U prvih pet mjeseci ove godine deficit tekućeg računa Srbije iznosio je 758 miliona evra, što je za 53,4 odsto niže u odnosu na isti period prethodne godine.

U maju 2013. Srbija je zabilježila suficit u tekućim transakcijama sa inostranstvom, koji je djelom rezultat višeg priliva po osnovu doznaka i manjeg odliva po osnovu kamata, ali i tendencije povećanja izvoza koje je prisutno od septembra 2012.

Rastu izvoza, koji je intenziviran od kraja prethodne godine, najviše su doprinijele automobilska industrija, proizvodnja hemijskih proizvoda, prerada nafte i elektronska industrija.

Sve to je rezultovalo smanjenjem spoljne neravnoteže i visokim robnim izvozom u prvih pet mjeseci od četiri milijarde evra, što je 20,6 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, iako je u istom periodu izostao uobičajeno visok izvoz poljoprivrednih proizvoda.

Uvoz je u istom periodu porastao za samo dva odsto djelom i zbog aktiviranja investicija koje su doprinijele supstituciji uvoznih domaćim proizvodima.

O pozitivnim promjenama u pravcu smanjenja spoljne neravnoteže govori podatak da je prosječan izvoz u prvih pet mjeseci ove godine bio 30,6 odsto iznad pretkriznog nivoa, dok je uvoz bio 9,1 odsto ispod tog nivoa, navela je NBS.

Kao rezultat toga, pokrivenost uvoza izvozom je u tom periodu dostigla rekordnih 70 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!