Capital.ba

„Kartaši“ najskuplje plaćeno umjetničko djelo

06.02.2012. / 8:40

NJUJORK, Jedna od slika iz serije “Kartaši”, koju je devedesetih godina 19. vijeka naslikao francuski slikar Pol Sezan, prodata je za rekordnih 249,78 miliona dolara, što je čini najskuplje plaćenim umjetničkim djelom.
Ovu cijenu platili su članovi katarske kraljevske porodice, objavio je magazin “Vanity fair”.

 

Bivši vlasnik slike je Jorge Embirikos, grčki brodovlasnički magnat. On je sliku prodao krajem prošle godine, ali je tek sada objavljena cijena.
Pol Sezan je naslikao seriju od pet slika pod nazivom “Kartaši” u periodu od 1890. do 1895. godine.
Preostale četiri nalaze se u muzejima “Orsej” u Parizu, “Metropoliten” u Njujorku, u Institutu Kortald u Londonu i Fondaciji “Barns” u Filadelfiji.
Francuski umjetnik Pol Sezan rodio se 1839, a umro 1906. godine. Njegova djela su impresionistička i postimpresionistička.
Prethodni rekord po cijeni držala je slika “Broj 5” Džeksona Poloka, koja je 2006. godine prodata za 142,7 miliona dolara.
To je apstraktna slika, veličine je 1×2, nastala kapanjem crvene, žute i plave boje po podlozi.
“The Times” prenosi da je holivudski mogul Dejvid Gefen prodao sliku meksičkom finansijeru Dejvidu Martinezu.
“Woman III”, slika apstraktnog ekspresioniste Viljema de Koninga je na trećem mjestu sa cijenom od 140,2 miliona dolara. To je jedna od šest njegovih slika na kojima je glavna tema žena. Dejvid Gefen prodao ju je milijarderu Stivenu A. Koenu.
Iza nje se nalazi “Portret Adele Bloch-Bauer I”, koju je naslikao Gustav Klimt 1907. godine.
Prema medijskim navodima, slika je prodata za 135 miliona dolara Ronaldu Lauderu za njegovu “Neue Galerie” u Njujorku 2006. godine. “Portret dr Gašea” je na petom mjestu sa cijenom od 129,7 miliona dolara. Postoje dvije autentične verzije ovog portreta Vinsenta van Goga, nastale u junu 1890. Obje prikazuju doktora Gašea koji sjedi podbočen za stolom, ali sa sitnim razlikama.
Na listi se još nalazi i “Bal au moulin de la Galette” Pjera-Augustea Renaroa, koja je prodana za 122,8 miliona dolara. U vrijeme prodaje bila je najskuplja slika koja je ikada prodata. Pretpostavlja se da se sada u vlasništvu švajcarskog kolekcionara.
Slika Pabla Pikasa “Dječak sa lulom” prodata je 2004. godine za 104,1 milion dolara na njujorškoj aukciji.
Kritičari su napomenuli da je slika tu vrijednost potigla samo zbog imena slavnog slikara. Slika je visoka jedan metar i široka 80 centimetara i nastala je 1905. godine, kada je Pikaso imao samo 24 godine, nakon što se doselio u parisku umjetničku četvrt Monmartr.
Na njoj je prikazan dječak iz radničke klase, sanjarećeg pogleda, sa lulom u ruci, ispred ružičastog zida koji je ukrašen cvijećem.
Slika “Irisi” Vinsenta van Goga, jedno je od prvih njegovih djela koje je nastalo dok je bio u azilu u Sent Pol-de-Mosolu, godinu dana prije njegove smrti 1890. godine. Ona se, takođe, nalazi na listi, kao i još jedna Pikasova slika “Dora Maar au Chat “, koju je naslikao 1941. godine. Slika prikazuje Pikasovu ljubavnicu, Hrvaticu Doru Mar, kako sjedi na stolici s malom mačkom na ramenu.
“Autoportret” i “Suncokret” su najcjenjenija djela Vinsenta van Goga. Od 1886. do 1889. izradio je 12 autoportreta, dok se na posljednjem mjestu liste nalazi “Portret Adele Bloch-Bauer II”, koju je Gustav Klimt naslikao 1912. Adele Bloh-Bauer II bila je žena bogatog industrijalca Ferdinanda Bloh-Bauera, koji je sponzorisao Klimta. Ona je bila jedini model koji je Klimt naslikao dva puta. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!