Capital.ba

Zaštita poljoprivrede i spoljne trgovine

25.06.2016. / 9:35

BANJA LUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić poručio je da su spoljnotrgovinsko poslovanje i zaštita domaće proizvodnje najbitniji segmenti uslova poslovanja privrede u cjelini, ali i poljoprivrede posebno.stevo mirjanic

Podsjetivši da politika spoljne trgovine nije u nadležnosti Srpske, već zajedničkih organa BiH, prije svih Ministarstva spoljne trgovine, Mirjanić je naveo da je Ministarstvo na čijem je čelu najzainteresovanije za zaštitu domaće proizvodnje, s obzirom na učešće te grane u BDP-u, broj stanovnika Srpske koji žive od poljoprivrede i sredstva koje Vlada ulaže.

“U tom smislu Ministarstvo kontinuirano upozorava kako nadležne institucije na nivou BiH, tako i širu javnost o potrebi uvođenja efikasnijih mehanizama zaštite domaće proizvodnje, pokretalo je brojne inicijative, predlagalo mjere i poteze koje bi nadležno ministarstvo na nivou BiH trebalo da preduzme”, rekao je Mirjanić za “Agrar”, prilog “Nezavnih novina”.

On je dodao da je analizirano i ukidanje carina na uvoz proizvoda iz EU, te da su javno u pregovaračkom timu i na sastancima iz Ministarstva iznosili stav i protivili se ustupcima.

Mirjanić je, uz zaštitu domaće proizvodnje, kao bitan segment poslovanja naveo i uređenje uslova vezanih za pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji bi mogao biti veliko opterećenje za očuvanje sektora poljoprivrede.

On je podsjetio da su za poljoprivrednike u Srpskoj obezbijeđena budžetska sredstva od 60 miliona KM, kao i drugi izvori finansiranja kao što su sredstva Investiciono-razvojne banke veća od 25 miliona KM, sredstva Partner fonda od 30 miliona KM, sredstva međunarodnih kreditnih izvora na višegodišnjem nivou od 300 miliona KM.

Prema njegovim riječima, za agrarni sektor je važnija redovnost isplata podsticaja nego sam obim sredstava.

“U posljednje tri godine nismo prekoračili usvojeni budžetski okvir i nije ostalo ništa neisplaćeno poljoprivrednicima u odnosu na ranije godine. Za prošlu godinu nisu isplaćeni svi podsticaji, ali je sigurno da će Vlada Srpske osigurati sredstva i da će svim proizvođačima biti plaćeno”, naveo je Mirjanić.

On je rekao da Srpska, u odnosu na region i Evropu predstavlja područje sa manjim obimom proizvodnje, ali da je ujedno i područje sa velikom potencijalom da ponudi Evropi ono što joj nedostaje, a to je proizvodnja kvalitetnih proizvoda, proizvedenih na površinama koje nisu opterećene ostacima pesticida i sličnim ekološkim problemima.

Mirjanić je naveo i da potencijal poljoprivrede Srpske leži i u raznovrsnosti proizvodnje i mogućnosti da, zahvaljujući postojanju nekoliko agroekoloških zona, može ponuditi veliku lepezu različitih poljoprivrednih proizvoda.Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!