Capital.ba

Zarade u bankama i do milion dinara

28.12.2010. / 9:00

BEOGRAD, U Srbiji je i dalje najbolje biti direktor. Ne samo zbog upravljačkih ovlašćenja, već i zbog primanja, koja su svakako u vrhu liste dobro plaćenih.

Najbolje plaćeno radno mjesto je predsjednik upravnog ili izvršnog odbora banke, pokazuju rezultati ankete koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije.

Ono podrazumjeva istovremeno i mjesto prvog čovjeka neke od banaka ili osiguravajućih kompanija, a kako pokazuju rezultati, mjesečna zarada na tom mjestu doseže čak do milion dinara.

“Samo pet banaka u Srbiji odvaja toliko novca za pomenutu radnu poziciju. Riječ je o kućama koje ostvaruju veliku dobit, pa za takve zarade postoje realna opravdanja. U većini banaka mjesečna plata za ovo radno mjesto je između tri i šest hiljada evra”, otkriva Dragoljub Rajić, iz Unije poslodavaca Srbije.

Nevjerovatno zvuči, ali prema nekim istraživanjima, među najplaćenijima su i oni koji rade u državnim institucijama. “Takva preduzeća najčešće posluju sa milionskim gubicima, pa su tolika primanja neprimjerena i apsurdna. Pogledajte, recimo, Agenciju za kontrolu letenja ili Srbijagas gdje direktori imaju mjesečnu zaradu mnogo veću nego bilo gdje u privredi”, ističe Dragoljub Rajić.

Dobro su plaćeni i IT direktori, čije mjesečne zarade dostižu 130.000 dinara, pokazuju podaci onlajn servisa „istraživanje plata” koji je od prije godinu i po postavljen na Infostudovom portalu. Za petama prvom čjoveku u oblasti informacionih tehnologija su izvršni direktor sa 126.500 dinara, marketing direktor čija plata iznosi 121.000 dinara, direktor logistike koji zarađuje 119.500 i finansijski direktor kojem sleduje 106.800 dinara mjesečno.

Upoređivanje zarada pokazuje da mađarski IT direktor zaradi mjesečno 295.700 dinara, češki 385.400, a isti direktor iz Slovačke 290.600 dinara (bruto iznosi).

Za razliku od istraživanja portala Infostud, zvanična statistika barata drugačijim podacima. Radmila Vićentijević, načelnica odjeljenja statistike iz Gradskog zavoda za informatiku, podsjeća da u zvaničnoj statistici praktično ne postoji podatak o prosječnim zaradama po zanimanjima, jer se mjesečna primanja iskazuju po granama djelatnosti.

Prosječna plata u oktobru iznosila je 42.421 dinar. Najveća je „legla” na račun zaposlenih u oblasti finansijskog posredovanja (81.950 dinara), a u djelatnostima koja se bave organizacijom na bazi učlanjenja mjesečno može da se zaradi 71.756 dinara, kazuje statistika, dok su najniže oktobarske prihode imali zaposleni u preradi i proizvodnji materijala od drveta – 17.450 dinara. Ništa bolje nije prošla ni oblast ribarstva u kojoj je istog mjeseca u prosjeku isplaćeno svega 17.769 dinara.

Istraživanje Unije poslodavaca je sprovedeno u 3.213 malih, srednjih i velikih privatnih preduzeća uključujući banke, fondove i osiguravajuće kompanije. Direktori komercijalnih banaka, šefovi osiguravajućih kompanija, revizorskih i kuća za finansijski konsalting, direktori farmaceutskih kompanija, advokati u međunarodnim trgovinskim sporovima, generalni i komercijalni direktori izvozno orijentisanih kompanija, finansijski savjetnici u bankama i osiguravajućim društvima, direktori lizing kuća i generalni direktori IT kompanija zarađuju od 100.000 do milion pa i više dinara.
Politika

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!