Capital.ba

Za zlato, srebro i dragulje sedam miliona maraka

13.02.2017. / 11:45

BANJALUKA, Prodaja nakita od zlata, srebra i dragulja doživljava procvat, što potvrđuje podatak da je lani za uvoz ovih plemenitih metala i dragog kamenja u BiH potrošeno gotovo sedam miliona KM, odnosno za pola miliona više u odnosu na godinu ranije.

Posebno je upečatljivo to što je lani uvezeno i čak pet puta više zlata nego godinu ranije, dok je za draguljarske predmete i njihove dijelove iskeširano čak 5,84 miliona KM.

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH pokazuju da su lani najmanje uvoženi obični metali platirani zlatom u obliku proizvoda, te srebro i neobrađena platina u obliku proizvoda ili u obliku praha.

– Što se tiče ove godine, u januaru su uvezeni draguljarski predmeti i njihovi dijelovi u vrijednosti od 116.754 KM, dok je za ostale predmete od plemenitih metala ili metala platiranih plemenitim metalima potrošeno 405.179 KM – rekli su u UIO.

Za gram zlata trenutno je u BiH potrebno izdvojiti od 70 do 100 maraka, u zavisnosti od toga koliko ima karata. Prodavci širom Srpske ističu da su, uzimajući u obzir ekonomsku situaciju stanovnika, zadovoljni prodajom nakita.

– Prodaja nakita je lani povećana za nekih deset odsto u odnosu na 2015. godinu kada na prste možemo nabrajati šta smo sve prodali. Najviše se traže vjerenički prstenovi i burme – rekli su u jednoj od banjalučkih zlatara.

Prodajom nakita od plemenitih metala nešto manje su zadovoljni prodavci u FBiH. Zlatari u Sarajevu se pitaju ko nabavlja toliko zlato, srebro i draguljarske predmete kada je, kažu, prodaja gotovo stala.

– Situacija što se tiče prodaje je iz godine u godinu sve lošija. I to nije samo slučaj kod mene, nego na cijeloj Baščaršiji – rekao je vlasnik zlatarske radnje koji nije želio da mu objavimo ime.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT Saša Grabovac ističe da stanovnici u nesigurnim vremenima nastoje da kupe zlato ili druge plemenite metale, jer im se to čini kao najsigurnija investicija.

– Stanovnici koji to rade moraju znati da su plemeniti metali berzanska roba, koju u određenom trenutku, kada im zatreba novac, mogu da prodaju, ali po znatno nižoj cijeni. Zbog toga onaj ko investira, recimo u zlato, mora biti strpljiv i čekati pravi trenutak da ga unovči – rekao je Grabovac. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!