Capital.ba

VTB bank preuzeo maloprodajni lanac Magnit

12.03.2018. / 7:30

MOSKVA , VTB je za 2,5 milijardi dolara preuzela vlasnički udio u trgovačkom lancu Magnit od dosadašnjeg šefa Sergeja Galickog koji je devedesetih godina osnovao kompaniju od kada ju je pretvorio u najveći ruski maloprodajni lanac s više od 16.000 lokacija.

 

Kad se prije otprilike godinu dana polako zahuktavala kriza u Agrokoru slovenački poslovni medij Finance nagađao je da bi se kao novi vlasnik Agrokorove maloprodajne mreže (u koju spadaju trgovački lanci Konzum, Mercatori i Idea) mogao pojaviti ruski preduzetnik Sergej Galicki.

 

Biznismen porijeklom iz grada Sočija, gdje su 2014. održane zimske olimpijske igre, u dvadeset godina je sagradio jedan od najvećih trgovačkih lanaca u Rusiji, pod brendom Magnit.

 

Iako od ruskog preuzimanja Agrokorove trgovačke djelatnosti nije bilo ništa, ovih su dana Galicki i Konzum ipak neočekivano povezani jer je objavljeno da je Galicki prodao 29,1 odsto vlasničkog udjela u Magnitu ruskoj državnoj banci VTB i to za 2,5 milijarde dolara.

 

Ruska banka, s aktivom koja doseže 230 milijardi dolara, je uz Sberbank u Hrvatskoj posljednjih godinu dana poznata i kao važan kreditor Agrokora u kojem se upravo ovih dana, nakon nagle promjene vanrednog povjerenika, pokušava usaglasiti konačna verzija nagodbe između Todorićevog carstva pod državnim upravljanjem i njegovih kreditora i dobavljača.

 

Transakcija kojom je VTB postao najvećim pojedinačnim akcionarom trgovačkog lanca Magnit dočekana je na tržištu s iznenađenjem. Galicki je svoju kompaniju počeo graditi devedesetih godina i Magnit je od tada uspio izrasti u najveći ruski maloprodajni lanac s više od 16.000 lokacija.

 

U posljednje vrijeme poslovanje nije bilo idilično, te je konkurentski lanac X5preuzeo poziciju maloprodajnog lanca s najvišim prihodima, ali nije se naslućivalo da bi zbog problema Galicki mogao odustati od vlasništva i vođenja kompanije. O situaciji ponešto govori i činjenica da je ruski biznismen svoj udio prodao nekoliko postotaka ispod tržišne cijene.

 

Galicki je godinama polako rasprodavao udjele u Magnitu, ali do ove transkacije i dalje je bio vodeći akcionar. Nakon prodaje udjela VTB-u Galickome je u Magnitu preostao udio od tri odsto. Galickog se godinama ocjenjivalo kao biznismena koji je u Rusiji uspio samostalno postati milijarder za razliku od niza drugih tamošnjih oligarha koje se na razne načine dovodi u vezu s ruskom političkom vrhuškom.

VTB, koja je osnovana 1990. godine kao ruska banka za vanjsku trgovinu, nalazi se u većinskom državnom vlasništvu, a na čelu joj se nalazi Andrej Kostin koji je bio uz Galickog na novinskoj konferenciji na kojoj je objavljena transakcija.

 

Prema izvještajima stranih medija Galickome je bilo teško što je prodao udio u trgovačkom lancu i nije dao nekakvo posebno objašnjenje zašto se odlučio na takav potez.

 

Reuters prenosi njegovu izjavu da je “konačni poticaj (za odluku, op.) došao radi činjenice da investitori kompanije više nisu na jednaki način gledali na budućnost kao njeni akcionari”.  tportal

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!