Capital.ba

Vekna 55 dinara

10.07.2012. / 8:10

BEOGRAD, Tek je počeo otkup ovogodišnjeg roda pšenice, a mlinari i pekari u Srbiji već prave nove kalkulacije.

Hljebno zrno je već dostiglo cijenu do 25 dinara po kilogramu, a ako nastavi da raste, kako očekuju proizvođači, uslijediće poskupljenje brašna, a ubrzo i hljeba. Rast cijene ovogodišnjeg roda pšenice zabilježen tokom žetve mogao bi već tokom jeseni da dovede do nove, više cijene hljeba.
Tržišna cijena vekne u sadašnjim uslovima bila bi najmanje 55 dinara i to samo da bi se pokrili najosnovniji troškovi. Cijena osnovne vrste hljeba ograničena je vladinom uredbom i smanjena sa 54 na 44 dinara, a formirana na cijeni pšenice od 17 do 20 dinara.

– Ukoliko cijena pšenice uz energente nastavi da raste, hljeb bi u narednom periodu mogao da poskupi za petinu – izjavio je za “Novosti” Zoran Pralica, predsjednik Unije pekara Srbije.
– Prema toj računici, vekna bi bila skuplja za 10 dinara. Za razliku od trgovaca, pekari su sa ovom cijenom samo na gubitku. Ipak nadamo se da će formiranjem vlade država pravovremeno reagovati.
Pralica napominje da je u protekla dva-tri mjeseca upravo interevencija iz Republičkih robnih rezervi uslovila stabilizaciju tržišta hljeba. Pšenica iz Rezervi prodavana je po 20 dinara, a mlinari dobijeno brašno nisu mogli da prodaju skuplje od 27 dinara.
Vekna hljeba trenutno košta od 40 do 45 dinara. Kako je već u vrijeme žetve pšenica poskupjela, to znači da će skočiti i cijena brašna. Na cijenu bi mogle da utiču i Robne rezerve, ali žetva prolazi, a Rezerve još nisu izašle sa ponudom otkupne cijene pšenice i ništa do sada nisu otkupljivali.
Stručnjaci ukazuju da je neminovno poskupljenje brašna, pa se može očekivati da će se ovaj cjenovni pritisak sa mlinara prevaliti u avgustu ili septembru na pekare. Kako će oni reagovati, teško je predvidjeti, ali je vrlo moguće da će smanjiti učešće osnovnog tipa hljeba po cijeni od 44 dinara i povećati udio specijalnih, skupljih vrsta vekni. I to po cijenu kršenja uredbe i plaćanja kazne, jer pitanje je šta je veća šteta za pekara, kazna ili evidentni gubitak na cijeni hljeba.
– Vladina uredba, kao podzakonski akt, mora se poštovati, i i važeća cijena hljeba ostaće na snazi – ističu ekonomisti. – Međutim, značajan dio zanatskog pekarstva, koje inače pokriva 80 odsto tržišta u Srbiji, do sada nije poštovalo slovo uredbe, naročito u pogledu obaveznog udjela 40 odsto navedenog tipa hljeba u ukupnoj proizvodnji.
Intervencije iz rezervi
Robne rezerve Srbije će, prema nezvaničnim informacijama, uskoro otkupiti određenu količinu pšenice novog roda, da bi je po potrebi ispuštali i tako održavali stabilnu cijenu brašna, odnosno hljeba. Država preko Rezervi sada više ne prodaje pšenicu preko Produktne berze u Novom Sadu. Do sada je prodala 80.000 po 20 dinara za kilogram, a jedan od uslova za kupca navedene pšenice je da mora prodavati brašno T-500 po maksimalnoj cijeni od 27 dinara. To je znatno uticalo na obaranje i stabilizaciju cijene brašna na tržištu. Kupovinom novog roda pšenice, mlinari počinju izmeljavanje skuplje pšenice, te je nemoguće da cijena brašna ostane na sadašnjem nivou. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!