Capital.ba

U Srbiji bez prava na liječenje 300.000 ljudi

16.07.2013. / 9:45

zdravstvoBEOGRAD, Najmanje 300.000 ljudi u Srbiji moli Boga da se ne razbole, jer nemaju zdravstvenu knjižicu, a ni novca da plate liječenje. Na papiru, deklarativno, oni i bez zdravstvene isprave mogu da računaju na hitnu medicinsku pomoć, ali u praksi se često različito tumači šta je zaista „hitno“. Čak i da im doktori ukažu neodložnu medicinsku pomoć, opet ostaju bez lijekova.

U Savezu samostalnih sindikata Srbije procjenjuju da u ovom trenutku markice u zdravstvenim knjižicama ne može da dobije oko 100.000 radnika. Poslodavci ne uplaćuju zdravstveni doprinos. Tako je za zdravstvenu zaštitu uskraćeno bar još 200.000 članova porodica.

“To je nedopustivo. Poslodavci u ovom haosu pokušavaju da dođu do dodatnog kapitala i ne izmiruju doprinose. Ali država bi morala da obezbjedi naplatu”, kaže Ljubisav Orbović, predsjednik Samostalnih sindikata Srbije. Država ništa ne preduzima, a radnici ispaštaju. Posljedica je da u zdravstvenom fondu nema dovoljno novca, pa ni oni koji uredno plaćaju doprinose ne mogu da dobiju uslugu.

Prema podacima Poreske uprave, za zdravstveni doprinos u prvoj polovini ove godine naplaćeno je oko 71 milijardu dinara. To je u odnosu na isti period prošle godine za 6,58 odsto novca više. Ali se dug prema zdravstvu uvećava: 31. marta bio je 60,05 milijardi, a sada je 88,6 milijardi!

“Od te sume 54,2 milijarde duguju preduzeća, a 38 je nenaplativo zbog stečaja, likvidacije, restrukturiranja”, kaže Sanja Mirosavljević, portparol Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja. Od preostalih 16 milijardi, 6,5 „otpada“ na javna preduzeća. Ta suma je dovoljna da pokrije godišnje troškove naknada za bolovanja duža od 30 dana.

Država stalno uvećava problem. Dozvolila je finansijsku nedisciplinu, a i sama je veliki dužnik.

Za 1,25 miliona najugroženijih građana, za koje bi doprinos trebalo da se uplaćuje iz budžeta, godinama se izdvaja oko četiri-pet milijardi, a trebalo bi – 12.

Tako država za zdravstvenu zaštitu najugroženijih izdvoji oko 500 dinara po čovjeku godišnje, a minimalni doprinos mjesečno je 2.610 dinara.

“To je poruka za poslodavce da i oni izbJegavaju da plaćaju doprinos“, smatra Orbović. – Svih ovih godina otkad pokušavamo da rIJešimo problem radnika, ponavlja se isto: oni koji duguju, umesto sankcija, dobijaju povlašćeni tretman. Mnoge firme prikazuju slabo poslovanje, a njihovi vlasnici imaju jahte i avione, samo im uvek „zafali“ da izmire ono što pripada radnicima.(Večernje novosti)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!