Capital.ba

Svjetska ekonomija: Na naplatu stiže 7.100 milijardi dolara duga

07.01.2016. / 12:28

dolariNJUJORK, Visina duga koji će vlade vodećih svjetskih ekonomija morati da refinansiraju u 2016. godini neznatno će se razlikovati u odnosu na lanjski, jer države preduzimaju napore da budžetske deficite smanje na trećinu najvišeg nivoa registrovanog tokom finansijske krize, piše agencija Blumberg.

 

Vrijednost državnih zapisa koji ove godine dospjevaju na naplatu članicama Grupe sedam najrazvijenijih zemalja svijeta (G7), plus Brazilu, Kini, Indiji i Rusiji, iznosiće 7.100 milijardi dolara, u poređenju sa 7.000 milijardi dolara iz 2015. godine i dug od 7.600 milijardi dolara iz 2012. godine.
Japan, Njemačka, Italija i Kanada će ove godine morati da servisiraju manji dug, dok SAD, Kinu i Britaniju čeka veći dug, prema podacima Blumberga.

Iznos duga koji dospjeva na naplatu se postepeno smanjio otkako je Blumberg 2012. godine počeo sa prikupljanjem ovih podaka, navodi se u tekstu.
“Većina država se kreće u smeru fiskalne discipline”, izjavio je strateg bankarske filijale Kredi Agrikola u Londonu, Mohit Kumar.
Iako ovaj pad govori da postoji manji pritisak na vlade da se zadužuju, on ne podrazumjeva da će države emitovati manje količine duga, pošto to zavisi od njihovih ukupnih zahtjeva za finansijama.
Naime, Njemačka planira da poveća prodaju obveznica na 203 milijarde evra u ovoj godini sa oko 175 milijardi evra iz 2015. godine, djelimično zbog finansijskih troškova povezanih sa rekordnim prilivom migranata.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!