Capital.ba

Svima dostupni podaci o javnoj potrošnji

06.07.2010. / 14:05

SARAJEVO, Fondacija “Centar za zastupanje građanskih interesa” (CPI) pokrenula je danas veb stranicu koja sadrži sve dostupne dokumente o izvršenju budžeta države, entiteta, kantona i Brčko distrikta od 2005. godine, čime je građanima, novinarima, organizacijama civilnog društva i finansijskim ekspertima omogućen uvid u javnu potrošnju.

U bazi podataka stranice www.cpi.ba nalazi se oko 7 000 tabelarno prikazanih budžeta za oko 1 800 budžetskih korisnika, a u narednom periodu predviđeno je i unošenje podataka o budžetima 141 opštine u BiH.

Simboličnom prvom pretragom baze podataka ovu stranicu je pokrenuo direktor Misije USAID-a u BiH Alan Rid koji smatra da je “pokretanje ovog internetskog alata samo prvi korak, a da najvažniji posao trebaju da obave građani, nevladine organizacije i novinari koji će da ga koriste u svom istraživačkom radu”.

“Ovo veb stranica je dizajnirana kako bi građanima bio obezbijeđen mehanizam koji će im omogućiti da prate koliko i kako se troši novac poreskih obveznika. Vjerujem da će ona ohrabriti građane, organizacije civilnog društva i medije da budu više angažovani u razvoju odgovornijih i efikasnijih sistema za praćenje potrošnje” – pojasnio je Rid.

On je istakao da svaka vlada mora da transparentno troši sredstva, a da poreski obveznici imaju pravo da znaju kako se troši njihov novac.

“Budžet je najvažniji instrument ekonomske politike za sve vlade. Ako se kreira na transparentan i participativan način, vjerovatnije je da će imati rezultate i pozitivno uticati na živote građana” – naglasio je Rid.

Prema njegovom mišljenju, BiH se suočava sa ozbiljnim izazovima i nedostatkom resursa, zbog čega svi nivoi vlasti trebaju da obezbijede da svaka KM javnih resursa bude dobro utrošena i da javni resursi zaista dostignu ciljane grupe.

“Budućnost BiH leži u Evropi, ali taj cilj će biti postignut jedino kada sva ekonomska politika, propisi i praksa budu usklađeni sa standardima EU. Sistemi javne potrošnje moraju biti bolje usklađeni sa modernom transparentnom praksom. Ova inicijativa direktno doprinosi razvoju BiH kao buduće članice EU” – rekao je Rid.

Savjetnik za javne finansije Fondacije CPI Damir Mehmedbašić predstavio je sadržaj baze podataka i brojne prepreke koje stoje između građana i podataka o javnoj potrošnji.

“U načinu na koji razni nivoi državne vlasti izvještavaju o svojoj potrošnji postoje mnoge manjkavosti, koje će biti predmet dalje analize” – rekao je Mehmedbašić.

Prema dokumentu koji su vlasti u BiH potpisale sa MMF-om, budžeti navedenih nivoa vlasti i opština u ovoj godini planirani su na nivou od 8 milijardi i 423 miliona KM, što znači da se iz njih svake sekunde prosječno troši 267 KM.

Brojač javnih finansija koji je danas predstavljen javnosti množi broj sekundi od početka godine sa prosječnom potrošnjom, tako da je od 1. januara do danas potrošeno više od četiri milijarde i 300 miliona KM.

Ovaj projekat je realizovan uz pomoć Fonda otvoreno društvo BiH i Centra civilnih inicijativa, kroz projekat CAPP 2 koji je podržao USAID.

Pokretanje baze podataka i brojača javne potrošnje samo je prva faza djelovanja Fondacije CPI nakon koje slijede informativne i edukativne kampanje koje će javnosti predstaviti najvažnije činjenice o javnoj potrošnji u BiH.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!