Capital.ba

Stotine miliona KM nema ko da naplati

18.05.2009. / 8:10

konvertibilne-marke-1SARAJEVO,  Najveći dužnici za doprinose Zavodu PIO/MIO FBiH su firme koje su proglašene od interesa za Vladu FBiH, čiji se dug nagomilao na stotine miliona KM.
 
Prema podacima iz PIO, koji datiraju još iz 2005. godine, dugovanja nekolicine ovih firmi su veća od 310 miliona KM.
Koliko dug firmi od interesa za FBiH za doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje iznosi tačno do danas, nadležne institucije ili nemaju ili ne žele da saopšte. 
Adem Borić, direktor Zavoda PIO, smatra kako je izmjena zakona jedini mehanizam koji ove firme može natjerati da izmire svoje obaveze.
“U izmjenama Zakona o naplati doprinosa trebalo bi da stoji kako nikome staž neće biti uvezan dok firma ne izmiri dug. Ranije je bila praksa da firma plati jednu od na primjer sedam rata duga i da radnicima bude uvezan staž”, kaže Borić.
Hamid Tipura iz Zavoda PIO kaže kako po Zakonu o doprinosima obračune kontroliše i doprinose naplaćuje Poreska uprava FBiH, te da zbog toga Zavod nema svježih podataka.
U Poreskoj upravi FBiH su nam kazali kako su dugovanja tajni podaci, te da ih ne mogu iznositi u javnost bez saglasnost dužnika.
Tihomir Ćurak, pomoćnik federalnog ministra finansija za upravljanje dugom, kaže kako je isključivo riječ o odgovornosti nadzornih i upravnih odbora koje je imenovala Vlada FBiH.
“Činjenica je da su ove firme nagomilale ogromna dugovanja. I ranije je bilo pravilo da ne uplaćuju doprinose, nego samo da isplaćuju plaće. Nije bilo riječ samo o sporadičnim slučajevima. Ovo su veliki finansijski i politički problemi”, istakao je Ćurak.
Prema posljednjim podacima Zavoda PIO, dug “Krivaje” iz Zavidovića iznosi oko sedam miliona KM, KTK Visoko 8,2 miliona KM, “Agrokomerca” iz Velike Kladuše 27 miliona KM, sarajevske “Hidrogradnje” 5,5 miliona KM, a “Hepoka” iz Mostara oko 860.000 KM.
Međutim, za većinu firmi Zavod PIO nema podatke. Hamid Tipura objašnjava da ta preduzeća nisu prijavljena u skladu s odredbama Zakona o naplati i djelimičnom otpisu doprinosa za socijalno osiguranje, niti su podnijela zahtijev za bilo kakav obračun.
“Riječ je o firmama: ‘Sarajevo osiguranje’, ‘Energoinvest’ d.d., ‘Unis’, ‘Energopetrol’ d.d., ‘Šipad eksport import’, Fabrika duhana Sarajevo, ‘Interšped’, ‘Bosnalijek’ i ‘Air Bosna’ sve iz Sarajeva, te ‘Aluminij’ i Fabrika duhana Mostar. Nemamo podatke jer nisu prijavljene u skladu sa zakonom”, rekao je Tipura. 
Mogućnost za smanjenje doprinosa
Direktor Zavoda PIO ističe da je naplata dugovanja za doprinose donijela višestruku korist.
“Izmirenjem duga penzije bi bile veće, privreda bi stala na noge, a nakon toga bismo mogli govoriti o smanjenju stope doprinosa”, istakao je Borić i podsjetio kako u FBiH za oko 70.000 ljudi nije uvezan radni staž. 
Zakon ne važi za Vladu FBiH
Elvira Abdić-Jelenović, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH, tvrdi kako je nelogično da su najveći dužnici firme koje su od interesa za Vladu FBiH.
“To znači da se vlasnici privatnih poduzeća moraju držati zakona, a da za Vladu FBiH, koja je kreirala zakone, to ništa ne znači”, ocijenila je Abdić-Jelenovićeva.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!