Capital.ba

Šteta od krađe šuma 1,5 miliona KM

26.10.2013. / 10:25

slika 1BANJALUKA, Nezakonitom sječom i šumskim krađama u prvih devet mjeseci ove godine JP “Šume RS” napravljena je šteta od 1,5 miliona KM, što je za 475.000 KM manje nego što je to bilo u istom periodu prošle godine.

Prema izvještaju “Šuma RS”, u šumskim krađama u prvih devet mjeseci ove godine bespravno je posječeno 11.073 kubnih metara drveta, što je za 1.917 kubika manje nego što je to bilo u istom periodu prošle godine, kada je bespravno posječeno 12.990 metara kubnih.
U “Šumama RS” kažu da je posljedica smanjenja broja šumskih krađa to što su na početku godine promijenili šumske čuvare tamo gdje je utvrđeno da ima propusta u radu i što su kroz seminare edukovali kontrolore i pravnike iz svih organizacionih dijelova preduzeća.
“Uspostavljena je odlična saradnja sa predstavnicima MUP-a RS, što je doprinijelo sprovođenju nekoliko uspješnih akcija na terenu u vezi sa kontrolama prometa šumskih drvnih soritmenata i asistencija policije u više slučajeva”, rekao je Radenko Laketić, v.d. direktora JP “Šume RS”.
On ističe da je uspostavljena i odlična saradnja sa građanima kada je u pitanju zaštita šuma, jer sve više njih na besplatan broj telefona dojavljuje bespravnu sječu.
Ono što zabrinjava jeste mali procenat riješenih krivičnih i prekršajnih prijava koje se nalaze pred sudovima širom RS, jer od ukupno podnesenih 758 krivičnih prijava u prvih devet mjeseci ove godine, riješeno je tek njih 35, dok su 723 u postupku pred nadležnim istražnim organima.
Što se tiče prekršajnih prijava, u prvih devet mjeseci ove godine bilo ih je 1.288, ali riješeno ih je nešto više od 170.
Takođe, od ukupno evidentirane štete od 1,5 miliona KM, zabrinjava i podatak da je kroz prekršajne i krivične prijave naplaćeno tek oko 37.000 KM.
“Mali procenat riješenih prijava na sudovima na terenu se shvata kao stimulisanje šumokradica koje imaju veliki broj prijava, a nemaju nikakve odgovornosti”, kazao je Laketić.
Već tradicionalno, kako kažu u JP “Šume RS”, najveća šteta zabilježena je na području Šumskog gazdinstva “Jahorina” Pale, i to naročito na području Mokrog.
“Tražili smo od MUP-a RS da razmotri mogućnost osnivanja staničnog odjeljenja policije kako bi i na tom području bio smanjen broj šumskih krađa”, kazao je Laketić.
Pored smanjenja štete od šumskih krađa, smanjena je i šteta od požara, pa je tako u prvih devet mjeseci ove godine evidentirano 88 požara, što je za 494 požara manje nego što je to bilo u istom periodu prošle godine.
Direktna šteta od požara u prvih devet mjeseci ove godine bila je 286.465 KM, dok je ta šteta u istom periodu prošle godine bila čak 6,2 miliona KM, a kada je u pitanju zaštita šuma od požara, u prvih devet mjeseci ove godine na te aktivnosti potrošeno je 51.638 KM, dok je prošle godine u te namjene potrošeno gotovo 520.000 KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!