Capital.ba

Stečaj firme koja je trebala termalnom vodom grijati Bijeljinu

30.10.2014. / 13:09

– Osnivanje „Geoterma“ predstavljeno kao veliki uspjeh, koji je trebao realizovati grijanje Bijeljine geotermalnom vodom vrijednosti 50 miliona evra

bijeljinaBIJELJINA, Gradska uprava Bijeljina zvanično je predložila Poreskoj upravi Republike Srpske pokretanje stečaja u preduzeću za korištenje i distribuciju geotermalne energije „Geoterm“, potvrdio je danas za poslovni portal CAPITAL.ba direktor područne jedinice Poreske uprave u RS u Bijeljini.

Firma „Geoterm“ koju je osnovala Bijeljina i jedna strana kompanija za realizaciju 50 miliona evra vrijednog projekat grijanja grada geotermalnom vodom, ne izmiruje svoje obaveze izvođačima radova i dobavljačima, a na ime javnih prihoda duguje oko 41.000 KM.
Vulović kaže da je zahtjev za pokretanje stečajnog postupka u „Geotermu“ proslijeđen na odobravanje u sjedište Poreske uprave u Banjaluku.
Mi smo blokirali žiro – račun ovom preduzeću, ali smo ubrzo uvidjeli da preduzeće ne posjeduje nikakav kapital, te da nemamo odakle naplatiti svoja potraživanja“, izjavio je Vulović.
Preduzeće „Geoterm“ DOO Gradska uprava Bijeljina osnovala je 16. jula 2008. godine sa dansko – njemačkom firmom „Den Consult Partners Aps“, koja je bila vlasnik 80 odsto osnivačkog kapitala, dok je opština Bijeljina tada imala osnivački ulog od 20 odsto.
Osnivanje ovog preduzeća predstavljeno je kao veliki uspjeh, jer se radilo o prvom preduzeću koje je opština Bijeljina formirala u saradnji sa nekom inostranom firmom. Ugovor o saradnji potpisan je na rok od 30 godina.
Vrijednost projekta zagrijavanja stanova u Bijeljini toplotom iz geotermalne vode tada je procjenjivana na 55 miliona evra, što je podrazumijevalo izradu sedam bušotina i izgradnju infrastrukture. Samo za prvu fazu realizacije projekta trebalo je obezbijediti oko pet miliona evra.
Danski partner je, kako kaže direktor Tehničkog instituta u Bijeljini profesor dr Neđo Đurić, pokušavao da obezbijedi kredit od međunarodnih finansijskih institucija posredstvom Kjoto sporazuma, ali je Bosna i Hercegovina i u toj oblasti kasnila i sporo reagovala, te je ta prilika propala.
Iako je još prije tri godine, u 2011. godini, nedaleko od fabrike „Sava“ pripremljen plato za prvu geotermalnu bušotinu i sa zagrebačkim „Croskom“ potpisan ugovor vrijedan 2,4 miliona KM, za izradu bušotine duboke oko 2.500 metara, radovi su naprasno prekinuti, jer novac za radove nije bio na vrijeme ovezbijeđen.
Profesor Đurić kaže da niko do sada nije doveo u pitanje sam projekat, jer se geotermalna energija sve više koristi u svijetu za zagrijavanje stanova i poslovnih prostora, ali i za proizvodnju povrća u plastenicima.
Ne vjerujem da će se odustati od projekta korištenja geotermalne energije, ali će se vjerovatno tražiti neki drugi investitor, koji može obezbijediti sredstva za realizaciju jednog ovakvog projekta“, kaže profesor Đurić.

CAPITAL: LJ. Ljubojević

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!