Capital.ba

Srpska struja kroz kabl do Italije?

10.02.2010. / 14:06

BEOGRAD, Potpisivanje sporazuma Italije i Crne Gore o izgradnji podvodnog kabla, trebalo bi da bude korak bliže realizaciji i energetskog sporazuma Srbije i Italije.

Sporazum između Italije i Crne Gore vrijedan 720 miliona evra, trebalo bi da bude korak bliže realizaciji potpisanog energetskog sporazuma Srbije i Italije, koji predviđa gradnju hidroelektrana kapaciteta oko 600 megavata i vjetroparkova od oko 500 megavata.

Preduslov da struja proizvedena u Srbiji stigne do Italije je upravo gradnja podvodnog interkonektivnog kabla jednosmjerne struje, kapaciteta 1.000 megavata koji bi prema prvim projekcijama trebalo da bude završen do 2013. godine. Kako stvari stoje, gradiće ga italijanska kompanija Terna u saradnji sa Prenosom, koji je prošle godine izdvojen iz sastava Elektroprivrede Crne Gore.

Polazna tačka novog dalekovoda, kako se saznaje u EMS-u, bila bi u Bajinoj Bašti što bi u budućnosti sa novom 400 kilovoltnom vezom sa Rumunijom ojačalo prenos struje iz Srbije ka istoku i zapadu Evrope.

Dogovor italijanskog i crnogorskog premijera Silvija Berluskonija i Mila Đukanovića trebalo bi da bude dodatna potvrda da će Italijani i definitivno startovati s gradnjom elektrana u Srbiji. Tim sporazumom predviđena je gradnja deset manjih hidroelektrana na Ibru snage od po sedam do devet megavata, a na srednjoj Drini tri ukupne snage 365 megavata, kažu u Ministarstvu energetike. Razmatraće se i gradnja HE „Kupinovo” na Savi od 140 megavata.

Cijeli posao trebalo bi da obezbjedi povezivanje operatera za prenos električne energije, kako bi se ostvarila integracija srpske nacionalne elektroenergetske mreže sa evropskom. U resornom ministarstvu dodaju da se uveliko radi na analizi projekata na Ibru i Drini, a u narednom periodu biće preciziran tempo gradnje elektrana.

Ističući značaj te investicije, Vuk Hamović, predsjednik EFT, kompanije koja je najveći trgovac strujom u jugoistočnoj Evropi, potvrđuje da je bio zainteresovan da sufinansira gradnju podmorskog kabla, ali da mu to niko nije ponudio.

Hamović kaže da Italija, kao veliki uvoznik energije, ima interesa da podvodni kabl što prije bude postavljen, a koliko mu je poznato italijanski investitor je obezbjedio potreban novac i to ne samo za kabl sa pratećom opremom, već i za povećanje kapaciteta crnogorskog prenosnog sistema.

Najavljeno je da će Prenos i Terna finansirati i gradnju dalekovodaprema Srbiji i Bosni i Hercegovini, kako bi se oko Crne Gore formirao energetski prsten koji bi u potpunosti stabilizovao elektromrežu te zemlje. Politika

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!