Capital.ba

Srbija na 101. mjestu liste indeksa konkurentnosti

07.09.2013. / 19:46

srbijaBEOGRAD, U mnogim sportovima smo još pri vrhu, ali smo zato po konkurentnosti daleko od vrha liste. Srbija na najnovijoj listi indeksa konkurentosti zauzima 101. mjesto, šest mjesta slabije nego prošle godine.

Bolje rezultate sljedeće godine kao svoj clj postavila je rekonstruisana vlada, a kao jednu od prvih mjera najavljuje izborno obećanje – kancelariju za brze odgovore.

U disciplini konkurentnosti za obavljanje biznisa – nismo ni u prvih 100 na svijetu. U uslovima za razvijanje posla zaostajemo, kako pokazuje studija Svjetskog ekonomskog foruma, ne samo za najrazvijenijim zemljama svijeta već i za zemljama bivše Jugoslavije.

Sam vrh liste nije pretrpio velike promjene – najviši rejting konkurentnosti i dalje ima Švajcarska 5.67, potom Singapur pa Finska. Na 4. mjesto probili su se Njemci – skočili su sa 6. pozicije. Prvu petorku zaključuju Amerikanci koji su prošle godine bili sedmi.

Bivša Jugoslavija daleko je od vrha – 62. su Slovenci, a blizu njih Crnogorci na 67. mjestu. Zanimljivo je da su po indeksu konkurentnosti Makedonci za 0,01 poen ispred Hrvata koji su ušli u Evropsku uniju. Bosanci su na 87. mjestu ali i to je za nas bilo nedostižno. Poslije prošlogodišnjeg 95. mjesta, Srbija je pala na 101. poziciju sa indeksom 3,77.

U analizi Svjetskog ekonomskog foruma, jasno je označeno šta su najveći problemi da razvijete biznis u Srbiji što nas smješta na 101. poziciju. Na vrhu je korupcija čija se percepcija po ovom kriterijumu čak i povećala u odnosu na 2012. godinu i izbila na prvo mjesto, a odmah do nje neefikasna birokratija i procedure. Krupni su i problemi u pristupu finansiranju biznisa ali i nestabilna politička situacija. Na petom mjestu problema je i loša infrastruktura koja onemogućava efikasan posao u Srbiji.

Da bi se rezultat popravio do naredne godine, vlada sprema odgovor – jedno od predizbornih obećanja.

Kancelarija za brze odgovore će do kraja godine biti i osnovana i regulisana da li će to da bude u samoj Agenciji za privatizaciju koja vremenom već sledeće godine već gubi oni zbog čega je osnovana, svrhu postojanja. Suština je u tome da se smanje dozvole, a ono što je zadatak svakog ministra je da učini sve na promociji projekata koji se tiču njegovog resora”, kaže Zorana Mihajlović.

Istraživači koji su snimali stanje u Srbiji kažu da je glavni uzrok našeg pada na listi loše makroekonomsko okruženje na kraju prošle godine.

“U prvom redu, riječ je o budžetskom deficitu koji je produbljen, o javnom dugu i nacionalnoj štednji koja je smanjena. Istraživanja su pokazala i da smo kao nacija veoma pesimistični, odnosno drugim riečima kritični kada je davanje ocjena o domaćoj konkurentnosti u međunarodnom okvirima u pitanju. Sremni smo da dajemo dosta lošije ocjene nego što one realno i jesu” kaže Ristić.

Šanse za popravni uvijek ima – indeks za 2014. godinu pravi se prema podacima sa kraja ove 2013. godine pa ima vremena za popravljanje učinka. (b92)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!