Capital.ba

S&P: Kreditni rejting Srbije sa negativnim izgledima

20.01.2015. / 15:48

standard_poors_gBEOGRAD, Međunarodna rejting agencija “Standard i purs” potvrdila je kreditni rejting Srbije “BB minus” sa negativnim izgledima, zbog neizvjesnosti oko obima fiskalnih reformi u srednjem roku i slabih izgleda za ekonomski rast, uz napomenu da će u ovoj godini Srbija zabilježiti pad BDP od 0,5 odsto.

Agencija, međutim, ocjenjuje da bi u Srbiji nakon 2015. godine, BDP trebalo da krene uzlaznom putanjom, tako da se u 2016. očekuje rast od 1,3 odsto, a u 2017. godini dva odsto rasta BDP-a – objavila je Uprava za javni dug Ministarstva finansija Srbije.

Ova međunarodna rejting agencija smatra da glavni i neposredni izazov za Vladu Srbije ostaje fiskalna konsolidacija i dodaje da je još rano da se potvrdi da će srpske mjere štednje uvedene krajem 2014. i u budžetu za 2015. godinu biti dovoljne za stabilizaciju putanje javnog duga.

Iz ove agencije se dodaje da bi procesi fiskalne konsolidacije u Srbiji trebalo da ublaže rast javnog duga tokom godine i da je značajan pozitivni faktor srpskog budžeta za 2015. godinu i aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/.

Ukoliko se u Srbiji, kako ističu u ovoj agenciji, zadrži smanjenje troškova i smanji budžetska podrška javnim preduzećima, prosječan godišnji rast državnog duga biće 5,7 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/ u periodu od 2015. do 2018. godine, što je nešto više od projekcije deficita budžeta opšte države od 4,8 odsto BDP.

“To će biti taman dovoljno da se stabilizuje nivo javnog duga, ali samo pod uslovom ako se ekonomski rast vrati na stope rasta iznad dva odsto godišnje i inflacija poveća na stope više od 4,5 odsto od 2017. nadalje”, navodi “Standard i purs”.

Pod posebnim nadzorom analitičara “Standard i pursa” Srbija je stavljena 10. oktobra 2014. godine zbog negativnih implikacija.

Druga međunarodna rejting agencija “Fič rejtings” prošle nedjelje je potvrdila kreditni rejting Srbije na “B plus”, sa stabilnim izgledima. Srna

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!