Capital.ba

Slaba potražnja za kreditima u MKO

27.05.2011. / 8:05

BANJALUKA, Mikrokreditne organizacije u Republici Srpskoj prošle godine su plasirale 15 odsto manje kredita u odnosu na 2009. godinu, a pad kreditne aktivnosti u MKO nastavljen je i ove godine.

Ovo su istakli u nekoliko mikrokreditnih organizacija, gdje su kao razloge lošijeg poslovanja u prošloj i tekućoj godini naveli povećanje nezaposlenosti i druge nepovoljne ekonomske prilike u društvu, prouzrokovane ekonomskom krizom.
U mikrokreditnoj organizaciji “Mikrofin” istakli su da se i u ovoj godini nastavlja trend aktuelan od početka krize, a to je blago smanjenje potraživanja od strane privrede i stanovnika. Isto su potvrdili i u drugim mikrokreditnim organizacijama u RS.
Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić je istakao da je, za razliku od mikrokreditnih organizacija, bankarski sektor u BiH u prvom kvartalu ove godine bilježio rast kreditne aktivnosti za nekoliko procenata.
– Kreditna aktivnost u bankarskom sektoru nije padala u ovoj godini, a ukoliko se tokom godine nastavi trend rasta kakav smo imali u prvom kvartalu, kreditna aktivnost će na godišnjem nivou porasti od osam do deset procenata u odnosu na 2010. godinu – istakao je Mišić.
Dodao je da ni takvo povećanje nije dovoljno, te da bi kreditna aktivnost u bankama trebalo da raste daleko više.
On smatra da je glavni razlog slabijeg kreditnog plasmana u MKO ove godine pad standarda, te dodaje da je manju potražnju za kreditima uslovila i veća opreznost stanovništva prilikom zaduživanja.
– Činjenica da sve više žiranata otplaćuje tuđe kredite povećala je opreznost stanovništva prilikom zaduživanja, pogotovo u mikrokreditnim organizacijama, jer su shvatili da je to veliki rizik i velika odgovornost – istakao je Mišić.
Agencija za bankarstvo
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, mikrokreditne organizacije u Srpskoj su u prošloj godini plasirale ukupno 229 miliona KM, što je za 15 odsto manje u odnosu na 2009. godinu.
– Prema ročnoj strukturi kredita, 92,5 odsto su dugoročni krediti, a kratkoročni 7,5 procenata – navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS za prošlu godinu. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!