Capital.ba

Samo Amerikanci pazare stanove u Beogradu

22.07.2012. / 8:30

BEOGRAD, U glavnom gradu mjesečno se, prema procjenama, obavi svega oko 50 kupoprodaja nekretnina, izuzimajući naselje „Stepa Stepanović“, koje država gradi na Voždovcu.

Ova brojka tako najbolje ilustruje situaciju na tržištu nekretnina, koje poslije „zlatne“ 2008. godine nikako da se probudi. Stanova za prodaju ima, ali sve oštriji kriterijumi kupaca ocjenjuju ponudu kao veoma lošu. Zbog toga u narednom periodu pojeftinjenja kvadrata neće biti. Naravno, nema ni poskupljenja pošto je i postojeći cjenovnik previsok za prosječan srpski džep. Dakle, treba očekivati da će cijene nekretnina mirovati.

– U proteklih mjesec dana popravila se malo situacija na tržištu jer je, prema nezvaničnim informacijama, Ambasada SAD pazarila stanove u vrijednosti od tri miliona evra, što je sigurno minimum oko 20 stanova – kaže za „Novosti“ Nedeljko Malinović, vlasnik agencije „Legat“. – U svakom slučaju kada se kupac odluči za određenu lokaciju teško je da nađe takav stan da mu sve odgovara, spratnost, cijena, položaj, struktura. U posljednje tri godine se malo gradilo novih stanova, osim „Stepe“ nijednog ozbiljnog gradilišta nije bilo u Beogradu. Prema podacima MUP, godišnje Beograd primi oko 20.000 novih stanovnika. Dakle, potreba za stanovima postoji, dok poslovnog prostora koji zvrji prazan u Beogradu ima viška bar oko 100.000 kvadrata.
Kupac bi, ističe Malinović, da sve bude idealno odnosno da za što nižu cijenu dođe do željenih kvadrata, ali toga na tržištu nema, tako da nečega ipak mora da se odrekne. U odnosu na period prije četiri godine cijene nekretnina su sada niže za 30 odsto. Mnogi prodavci još misle da svoje nekretnine mogu da prodaju po cijenama iz 2008. godine.
– Prvo naše pitanje kada prodavac dođe u agenciju je da li želi da proda nekretninu ili da je prodaje – ističe Malinović. – Dakle, da li hoće realnu tržišnu cijenu ili lijepu želju pa možda se nekad i pojavi kupac.
Trenutno se uglavnom prodaju stanovi iz naslijeđa ili veće nekretnine da bi se kupile dvije manje. I dalje su najtraženiji mali stanovi, garsonjere i jednosobni, čija je cijena po kvadratu i najviša, jer ih je malo u ponudi. U agencijama naravno tvrde da je sada idealno vrijeme za kupovinu kvadrata. Kako kažu, tržište nekretnina je dotaklo dno, gore ne može, novogradnje nema koliko bi trebalo tako da će sigurno za narednih par godina i cijena kvadrata otići nagore ali nikada više neće dostići nerealni nivo iz 2008. godine.
– Za ozbiljne prodavce i kupce svaki je dogovor moguć, tako da ne treba gledati cijene iz oglasa jer se one, da bi došlo do kupoprodaje, spuštaju i za deset do 20 odsto – kaže Kaća Lazarević, suvlasnica „Alke“. – Banke spuštaju cijenu stanova za koje su aktivirane hipoteke, ali se malo kupaca odlučuje za takve nekretnine. Isto tako pojavili su se i nešto jeftiniji stanovi u novogradnji, ali kod izvođača kojima je investitor umjesto novcem platio izvedene radove kvadratima.
Duplih prodaja nekretnina više nema, jer se u sudovima vodi jedinstvena evidencija. Ali, prodaju se i dalje stanovi u sivoj fazi, čija je cijena u odnosu na gotov proizvod, kako kaže Lazarevićeva, niža za oko 30 odsto. Međutim, savjet kupcima je da ipak kupuju samo nekretnine za koje je izdata upotrebna dozvola jer onda nema rizika da stan ne bude završen ni poslije nekoliko godina.
Cijene zakupa pale
U glavnom gradu cijena zakupa nekretnina pala je za pojedine lokacije i do 50 odsto u odnosu na 2008. godinu. Ponuda kvalitetnih, dobro opremljenih stanova na dobrim lokacijama je, međutim, ograničena. Oni, kojima je ugovor o zakupu istekao, novu cijenu dogovaraju samo ako je gazda spreman da je spusti za minimum 20 odsto. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!