Capital.ba

Privrednici za novi zakon o radu

29.10.2012. / 9:07

BANJALUKA, Privredna komora RS danas će Vladi RS dostaviti prijedloge mjera za uvrštenje u ekonomsku politiku RS za 2013. godinu, među kojima je donošenje novog zakona o radu, koji bi bio prilagođen tržišnim uslovima privređivanja.

Privrednici očekuju da se novim zakonom o radu pojednostave procedure zaključivanja i otkazivanja ugovora o radu, odnosno postigne veća mobilnost radne snage, poveća odgovornost prema preuzetim obavezama i radnika i poslodavca, te smanji opterećenje privrede.
Insistiraju, takođe, na izmjenama Zakona o porezu na dohodak, u pravcu vraćanja neoporezivog dijela dohotka i poboljšanja opšte likvidnosti privrede, te ukidanja obaveze plaćanja kapitalnog dobitka koji se ostvari prilikom prometa poljoprivrednog zemljišta u slučajevima kada se promet vrši s ciljem ukrupnjavanja poljoprivrednih gazdinstava.
Među prijedlozima Privredne komore RS su i izmjene Zakona o dječjoj zaštiti, s ciljem sistemskog rješavanja pitanja porodiljskog bolovanja, odnosno obezbjeđivanja da se poslodavcima refundacija porodiljskog bolovanja vrši u bruto iznosu. Traže, takođe, donošenje zakona kojim bi se uredili rokovi izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, kao i između privrednih subjekata, s ciljem sprečavanja kašnjenja u izmirenju novčanih obaveza.
S obzirom na izražen problem nelikvidnosti preduzeća, privrednici predlažu razmatranje i analizu mogućnosti uvođenja, te zakonskog regulisanja i uređivanja multilateralne kompenzacije, s osnovnim ciljem povećanja likvidnosti privrednih društava u RS.
Od Vlade RS, takođe, zahtijevaju da u 2013. obezbijedi blagovremenu raspodjelu podsticajnih sredstava u privredi, te sprovede reformu javne uprave u cilju postizanja veće efikasnosti, efektivnosti i ekonomičnosti, kroz racionalizaciju administracije. Reforma javne uprave, ističu u Privrednoj komori, u konačnosti mora rezultirati smanjenjem javne potrošnje, a kao jednu od mjera navode da se plate u tom sektoru vežu za plate u privredi.
Privrednici, takođe, apeluju na efikasniji i transparentniji rad kontrolnih organa, odnosno “na planske i sveobuhvatne, a ne kampanjske i selektivne kontrole”, dok od javnih preduzeća očekuju da osiguraju kontinuitet obavljanja djelatnosti.
“Imajući u vidu teško stanje u kojem se privreda RS nalazi, što potvrđuju finansijski pokazatelji privrede u ovoj godini, neophodno je da se ove mjere ugrade u ekonomsku politiku za 2013. i realizuju u što kraćem vremenskom periodu”, istakao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Sindikalne mjere
Konfederacija sindikata RS je, takođe, predložila Vladi više mjera u cilju, kako kažu, sprečavanja daljeg propadanja preduzeća u RS.
Smatraju potrebnim da se u saradnji s Poreskom upravom otvori proces multilateralnih kompezacija i “prebijanja” svih dugovanja između preduzeća gdje god je to moguće, navodeći da bi se na taj način iščistili bilansi preduzeća i stekao uvid u realno stanje obaveza i potraživanja.
Poslije tog procesa, navode sindikalci, potrebno je izvršiti konverziju duga proizvodnih preduzeća prema javnim preduzećima u prioritetne akcije čime bi se preduzećima omogućilo da oslobođena sredstva koriste za obrt.
Predlažu, takođe, da se putem Investiciono-razvojne banke RS, a u saradnji s Vladom, donesu mjere za subvencionisanje kamatne stope od jedan odsto za sva izvozno orijentisana preduzeća i onih čija je proizvodnja zasnovana na supstituciji izvoza. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!