Capital.ba

Povukli štednju, izgubili kamatu

03.11.2008. / 6:39

BANJALUKA, Banke u BiH i dalje su najbezbjednije mjesto za čuvanje novca, odnosno novac je daleko sigurniji u banci nego kod kuće, tako da je dobrim dijelom bila stvorena bespotrebna fama u proteklom periodu, kaže u intervjuu direktor Volks banke a.d. Banja Luka, Aleksandar Kesić.
        Kakav je uticaj globalne finansijske krize na BiH?
KESIĆ:
Ta famozna globalna finansijska kriza, o kojoj smo i mi u posljednje vrijeme dosta pričali, pa tako i sami stvorili određenu vrstu bespotrebne panike među građanima, neće imati nikakve direktne posljedice na BiH, izuzev u domenu rasta kamatnih stopa na kredite u određenom procentu. Taj najavljeni rast kamatnih stopa, s druge strane, jeste rezultat činjenice da RS, a time i cijela BiH, spada u grupu zemalja u razvoju, što ponovo znači da je u ovoj zemlji potreba za kreditima ili novčanim sredstvima, bilo da se ona odnose na potrošnju ili investicije, veća od akumulacije koju banke mogu da ostvare unutar zemlje, te shodno tome dodatne kreditne izvore moraju nabavljati na međunarodnom tržištu, na kojem je, jednostavno, došlo do poskupljenja novca, pa su tako i krediti koje mi ovdje plasiramo nesto skuplji. Svakako, kada dođe do pada cijene tih sredstava u inostranstvu, domaće banke ponovo će, zbog konkurentnosti, smanjiti kamatne stope.
        Da li će rasti kamatne stope u Volks banci i koliko?
KESIĆ:
Prilagođavajući se promjenama na tržištu, i mi smo, kao i druge banke u BiH, reagovali na povećanje cijene novčanih sredstava u inostranstvu, te u određenim segmentima naših kreditnih linija izvršili korekcije cijena, usklađene s novonastalom situacijom.
        Kako komentarišete smanjenje stope obavezne rezerve?
KESIĆ:
To je, definitivno, potez regulatora koji bi trebalo pohvaliti, ali za kojim, možda, ne bi ni bilo potrebe da, jednim dijelom, sami nismo stvorili svojevrsnu paniku. Dakle, Centralna banka BiH ovim je pomogla bankama, tako što je, u suštini, samo još više učvrstila poziciju bankarskog sektora u BiH.
        Da li ste zabilježili povlačenje depozita iz Volks banke i, u tom smislu, koliko je sigurno povjeriti novac vašoj banci?
KESIĆ:
Kao i u svim bankama u BiH, u proteklom periodu i kod nas su zabilježena manja povlačenja sredstava, da bi se taj isti novac kasnije vraćao, pa su građani bespotrebno razročavali sredstva i gubili kamate, da bi nakon nekoliko dana ponovo oročavali taj isti novac. Ponavljam, novac je daleko sigurnije držati u banci nego u kući i ljudi su toga postali svjesni. Moglo je sve to proći i bez ove vrste komplikacija, ali dobro, razumljivo je da zbog dešavanja prije 15-20 godina narod još osjeća strah, iako u ovom momentu ni najmanji razlog za to ne postoji, na prvom mjestu zato što se bankarski sistem sada i prije deset godina stvarno dosta razlikuje.
        Kakvi su poslovni rezultati Volks banke Banja Luka na kraju trećeg tromjesječja ove godine?
KESIĆ:
Poslovni rezultati Volks banke a.d. Banja Luka na kraju trećeg kvartala ove godine jednaki su ostvarenjima koje je banka zabilježila krajem prošle godine. U skladu s tim, do kraja godine, prema planu, očekujemo dobit koja bi bila za oko 25 odsto veća u odnosu na prošlogodišnje rezultate. Ovakvim rezultatom potvrdili smo da smo, i pored vrlo turbulentne godine, u poslovnom smislu uspjeli da zadržimo pozitivan trend rasta i poslovne rezultate u skladu s planiranim.
        Koji su najvažniji planovi Volks banke Banja Luka za naredni period?
KESIĆ:
Mi idemo u skladu s našim zacrtanim kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim planovima, koje smo napravili za naredni desetogodišnji period. Širićemo poslovnu mrežu, uvoditi nove proizvode i pokušati, kao i do sada, da prilagođavamo bankarske proizvode potrebama klijenata. Nadamo se da ćemo ovakvim pristupom zaslužiti jos veću pažnju i povjerenje građana RS i BiH u cjelini. Fokus

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!