Capital.ba

Potrošene plate jedini rezultat

27.08.2012. / 8:20

SARAJEVO, Više od 245.000 KM potrošenih iz budžeta jedini je prošlogodišnji “rezultat” postojanja Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) BiH, koja je 2010. godine osnovana kao jedan od uslova EU za ukidanje viza građanima BiH.

Zbog odluke o privremenom finansiranju cijele prošle godine Agencija je raspolagala sa 246.734 KM iako je za svoj rad predvidjela deset puta veći budžet. Najveći dio novca potrošen je za plate tri radnika (direktora Seada Liska i njegove zamjenike) ukupno 96.294 marke. Naknade poput toplog obroka, smještaja i odvojenog života plaćene su 6.405 maraka.
Da se u BiH neozbiljno ulazi u priču o borbi protiv korupcije i da nema dovoljno političke volje, pokazuje podatak da je imenovanje rukovodstva APIK trajalo 20 mjeseci.

U sprovođenju Strategije za borbu protiv korupcije od 2009. do 2014. godine, što je jedan od osnovnih zadataka APIK-a, “kamen spoticanja” je uplitanje političkih faktora u rad Agencije. Sa druge strane, korupcija je, prema svim relevantnim globalnim i lokalnim istraživanjima provedenim u proteklih deset godina, tema koja je visokopozicionirana na listama gorućih problema. Najizraženija je u oblastima političke korupcije, korupcije pri zapošljavanju, a podmićivanju i korupciji su skloni i ljekari, zaposleni u školstvu, sudije, biznismeni…
“Uprkos sporadičnom napretku u borbi protiv korupcije i nakon usvajanja dvije antikorupcione strategije, BiH još znatno zaostaje u borbi protiv korupcije. To se prije svega ogleda u nedostatku političke volje i malom broju sudskih presuda u slučajevima korupcije”, upozorio je nedavno Centar za istraživačko novinarstvo, analizirajući stanje u BiH od 2001. do 2011. godine.
To tri radnika – direktora i dva zamjenika APIK-a nije spriječilo da u godini u kojoj praktično nisu imali šta da rade (čemu je doprinijela odluka o privremenom finansiranju), na putovanja po zemlji i inostranstvu potroše 5.075 KM. Priču na mobilne telefone platili su 1.900 maraka, s tim da direktor ima mjesečni limit od 500, a zamjenici direktora 300 maraka.
Kancelarija za reviziju institucija BiH, u svom izvještaju za 2011. godinu, APIK-u je zamjerila i nabavku reklamnog materijala vrijednog 5.820 KM.
“Skrećemo pažnju Agenciji da nabavka artikala koji se odnose na kožnu galanteriju i slično ne predstavlja pravi način za promociju Agencije, njene uloge i značaja, te da ubuduće preispita opravdanost trošenja sredstava za navedene namjene”, naveli su revizori i istakli da je potrebno preispitati i visinu utvrđenih limita za internu i eksternu reprezentaciju u odnosu na stvarne potrebe. Naime, direktoru je za internu reprezentaciju na raspolaganju 600, a zamjenicima 300 maraka mjesečno, dok je mjesečni limit za eksternu reprezentaciju za direktora 1.500, a njegove zamjenike 400 maraka.
Milorad Vulić iz Nadzornog odbora Udruženja građana “Tender” kaže da je još teško komentarisati rad APIK-a.
“S obzirom na to da je tek u julu odobrena sistematizacija radnih mjesta, teško je analirizati rad te Agencije. Treba sačekati bar kraj ove godine da bismo vidjeli šta su oni napravili tokom godinu dana”, kazao je Vulić.
Čak ni univerzitetski profesori nisu spremni da komentarišu mnogo rad APIK-a. Nerzuk Ćurak, profesor na sarajevskom Fakultetu političkih nauka, uz ocjenu da nije kompetentan da govori o radu Agencije napominje da za nju “maltene nije ni čuo”, što prema njegovim riječima kazuje da je ona “očito mrtvo slovo na papiru”.
Sead Lisak, direktor APIK-a, ostao je nedostupan za komentar o radu agencije na čijem je čelu.   Nezavisne novine

Brojke
Budžet – Tražili 2.007.380 KM, potrošili 246.734 KM
Bruto plate – 96.249 KM (3)
Naknade – 6.405 KM
Putni troškovi – 5.075 KM
Telefonske i poštanske usluge – 1.900 KM
Troškovi za službena vozila (2) – 2.732

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!