Capital.ba

Poslovni ambijent u Srbiji sve nepovoljniji

04.06.2008. / 13:30

BEOGRAD,  Poslovni ambijent u Srbiji, krajem aprila i početkom maja, odlikovao se pojačanom turbulencijom, odnosno negativnim kretanjima u ekonomiji, što je podstaknuto finišom predizborne kampanje – pokazala je analiza Instituta za tržišna istraživanja iz Beograda.

Direktor Instituta Miloje Kanjevac rekao je da je u ovom periodu industrijska proizvodnja manja za četiri odsto u odnosi na mart, uvoz je brže rastao od izvoza, rastao je i spoljnotrgovinski deficit, a zabilježena je i veća infalcija od planirane.

On je dodao da će se takva situacija održati do kraja godine.

“U takvim uslovima privređivanja, krajem aprila i početkom maja, pretežno su registrovana negativna kretanja u srpskoj ekonomiji”, rekao je Kanjevac na konfernciji za novinare.

On je dodao da cijene na malo rastu istim intezitetom kao prethodnog mjeseca i da ako se ne formira nova vlada Srbije, “koja će se pozabaviti liječenjem uzroka inflacije”, nastaviće se negativan trend u ekonomiji.

Kanjevac navodi da nerealna politika kursa dinara, koju provodi Narodna banka Srbije, dovodi do povećanja bankarskih kamata na kredite izvoznika i da ih dovodi u nepovoljan položaj u odnosu na to kada bi taj kurs bio realan.

Govoreći o stalnom povećavanju spoljnotrgovinskog deficita Srbije, Kanjevac je rekao da je najznačajniji srpski spoljnotrgovisnki partner Rusija u koju je izvoz povećan u izvještajnom periodu za 90,8 odsto i da tu svakako ima još prostora za povećanje zahvaljujući tome što nema carina.

Po obimu spoljnotrgovinske razmjene slijede Njemačka, Italija, BiH i Kina.

U BiH u prva četiri mjeseca ove godine iz Srbije je izvezeno robe u vrijednosti od 3,98 milijardi dolara, a uvezeno u vrijednosti od 2,05 milijarde dolara.

Kanjevac je ukazao i na smanjenje uvoza u Srbiju iz Slovenije, Hrvatske i Austrije, što bi, prema njegovim riječima, mogao biti efekat pozivanja na bojkot robe iz tih zemalja zbog prizvanja nezavisnosti Kosova.

Saradnik Instituta Saša Đogović rekao je da ankete koje je uradio Institut govore da niko od privrednika ne očekuje smanjenje cijena na malo u ovoj godini i da će to biti ugrađeno u njihove kalkulacije i cijene, što doprinosi većoj inflaciji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!