Capital.ba

Porezi najveći trošak duvanske industrije

17.06.2011. / 18:22

BEČIĆI, Kristjan Kring, potpredsjednik, Japan Tobacco International Adriatica rekao je na Samitu guvernera u Bečićima da 80 odsto troškova duvanske industrije odlazi na plaćanje poreza.
Kring je upozorio da su porezi u duvanskoj industriji u Austriji 1,8 odsto, Srbiji 9,1 odsto, Makedoniji 7, Rumuniji 5,3, Bugarskoj 6,3. On je izjavio da postoji zahtjev za povećanjem akciza u svim državama regiona, ali da bi to trebalo učiniti transparentno.
“Razlike u cijenama cigareta u zemljama regiona otvaraju prostor za nezakonite kanale prodaje”, istakao je on.
Japan Tobacco International Adriatica, prema njegovim riječima, ima 10,5 odsto učešća na svjetskom tržištu, zapošljava 48.000 ljudi i 50 odsto kompanije je u vlasništvu Vlade Japana.
Kring je kazao da će sve zemlje Balkana kako se budu približavale Evropskoj uniji, morati svoju akciznu politiku da usklade sa evropskim standardima. Nova Direktiva Evropske unije nalaže visinu minimalne akcize od 90 evra na 1000 cigareta. To je cilj koji će biti postavljen i zemljama regiona. Trenutno, u Srbiji je 28 evra na 1000 cigareta.

„Predvidiv i postepen izjednačen rast akciza u cijelom regionu je preduslov za prevenciju nelegalne trgovine cigaretama. To se može osigurati donošenjem akciznih kalendara koje bi svaka država regiona trebalo da razvije u saradnji sa duvanskom industrijom. Svrha akciznog kalendara je da unaprijed reguliše rast akciza u periodu od tri do pet godina čime bi bili osigurani stabilni prihodi za državu i predvidivo poslovno okruženje,” rekao je on.
U suprotnom, države bi mogle da se suoče sa udarom na budžete, kao što se desilo novo-pridruženim članicama EU, dodao je on.
“Nadamo se da će vlade zemalja Zapadnog Balkana izbjeći takav scenario u saradnji sa duvanskom industrijom koje imaju iskustvo u poslovanju u Evropskoj uniji,” kazao je on. Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!