Capital.ba

Popravni za Telekom

30.03.2011. / 8:10

BEOGRAD, Država definitivno ne odustaje od prodaje „Telekoma Srbija“. Vlada je u utorak, na osnovu analize svoje radne grupe, „Telekomu Austrije“ dala rok od 15 dana da dopuni dokumentaciju i „popravi“ finansijsku ponudu.
Vlada je na ime cijene za 51 odsto akcija srpskog „Telekoma“ tražila minimum 1,4 milijarde evra, a Austrijanci su spremni da plate svega 950 miliona, uz 450 miliona za investicije.
– Na osnovu analize i preporuke savjetnika za prodaju akcija, radna grupa Vlade Republike Srbije za prodaju 51 odsto akcija „Telekoma Srbija“ konstatovala je da je dostavljena ponuda za kupovinu akcija „Telekoma Srbija“ od strane kompanije „Telekom Austrija“ nepotpuna, odnosno da finansijski dio ponude ne odgovara uslovima propisanim tenderom – navode u Vladi Srbije. – U skladu sa ovom analizom, Vlada Republike Srbije zatražila je od „Telekoma Austrija“ da dopuni dokumentaciju koju je dostavila prilikom slanja ponude, kao i da finansijski dio prilagodi uslovima koji su propisani tenderom.
Prema tvrdnji šefa Radne grupe Vlade, Vuka Đokovića, postoje određene indikacije da „Telekom Austrija“ može da poboljša ponudu. U suprotnom, proces će, tvrdi on, biti okončan. To su u utorak potvrdili i u „Telekomu Austrija“.
Da li će, u narednih 15 dana, Vlada uspjeti da izdejstvuje puni iznos cijene, ostaje da se vidi. Sada se, naime, postavlja pitanje da li je moguća prodaja „Telekoma“ i ispod „zacrtanog“ minimuma od 1,4 milijarde evra?
– Mislim da se radi o kupovini vremena jer Vlada ne bi željela da tender propadne, a ni da proda „Telekom“ duboko ispod postavljene cijene – ocjenjuje za „Novosti“ Ivan Džaković, finansijski analitičar „Sinteza invest grupe“, ističući da bi se oba ishoda u predizbornoj godini komentarisala kao veliki ekonomski neuspjeh.

Tender
Ako „propadne pazar“ ovaj put, pitanje je kako će se investitori ponašati na nekom sljedećem tenderu, i da li će država moći da očekuje 1,4 milijarde evra drugi put? – To zavisi od trenutne makroekonomske i globalne situacije – ističe Džaković.

Odluka komisije
„Telekomu Austrije“, koji je vlasnik i „Vip mobajla“, odgovaralo bi i da se u narednih 15 dana oglasi i antimonopolska komisija. Jer, bez njene dozvole, ne može da se potpiše bilo kakav kupoprodajni ugovor. Pošto srpski „Telekom“ već ima više od 40 odsto tržišnog učešća, što se već smatra koncentracijom kapitala, očekuje se procjena Komisije za zaštitu konkurencije, koja ovu kupovinu već uveliko „mjeri“ sa stanovišta mogućeg monopola.

“Telekom Austrija” spreman da razmotri veću ponudu
“Telekom Austrija” će razmisliti o mogućnosti da poveća ponudu za “Telekom Srbije”, kao što to traži srpska vlada, objavljeno je u Beču.
“Grupacija Telekom Austrija će sada detaljno razmotriti zahtjeve srpske vlade”, navedeno je saopštenju.
“Telekom Austrija” podvlači da je njegova ponuda na tenderu za prodaju 51 odsto kapitala “Telekoma Srbija”, koja je predata 21. marta, “uslovna” i da je, između ostalog, vezana za odobrenje tržišne komisije i ishod pregovora sa Vladom Srbije o određenim “uslovima za povećanje vrijednosti”.
“Značajan dio preduslova predstavlja ostanak “Vip Mobil” u vlasništvu austrijske grupacije”, naglasila je portparol kompanije Elizabet Mates.
“Vip mobil” trenutno u Srbiji drži udio od 14 do 15 odsto tržišta mobilne telefonije. Telekom Srbija ima udio od oko 60 odsto. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!