Capital.ba

Pola penzionera u starosnoj penziji

15.05.2012. / 7:10

BANJALUKA, U Republici Srpskoj svaki drugi penzioner prima starosnu penziju, što pokazuju i podaci da od ukupno 233.143 korisnika Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja RS, njih samo 41.588 ima navršenih 40 godina penzijskog staža, a njih čak 114.982 su korisnici starosne penzije.

Prema podacima informacije o stanju u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja RS, koju je usvojila Vlada RS, a koja bi danas trebalo da se nađe pred poslanicima Narodne skupštine RS navodi se da naslijeđeni penzijski sistem u Srpskoj karakteriše izdašnost i opterećenje visokim učešćem prava stečenih pod povoljnijim uslovima i u većem obimu u odnosu na opšti propis.
– Takve tendencije nastavljene su i poratnom periodu, tako da od ukupno 233.143 penzionera, svega 41.588 ili 17,85 odsto ima navršenih 40 godina penzijskog staža, a 16.925 ili 7,27 odsto ima navršenih 40 godina staža osiguranja – navodi se u informaciji.
Ako posmatramo samo korisnike starosne penzije, od ukupno 114.882 korisnika ovih penzija, 36,16 odsto ima navršenih 40 godina penzijskog staža, a svega 14,71 odsto ima navršenih 40 godina staža osiguranja.
– Sve ostale penzije ostvarene su po osnovu solidarnosti, ili beneficiranih prava pojedinih društvenih grupa u penzijskom sistemu, često ne vodeći dovoljno računa o materijalnim mogućnostima društva i utemeljenosti prava – ističe se u informaciji.
Da je veliki broj penzionera koji su svoju penziju zaradili u Republici Srpskoj, a koji žive “rasuti po bijelom svijetu” pokazuju podaci Fonda PIO, koji svojim korisnicima šalje novac čak i u Australiju, Kanadu, Švedsku, SAD.
Od ukupno 233.143 korisnika koliko trenutno ima PIO RS, ukupno 193.142 je sa prebivalištem u Srpskoj, 16.042 u Srbiji, a 1.434 u Crnoj Gori, navodi se ovo u informaciji o stanju u oblasti penzijsko-invalidskog osiguranja u RS.
– Penziju iz Fonda PIO prima i 11.609 penzionera koji žive u FBiH, kao i 10.002 u Hrvatskoj – navedeno je u informaciji.
Ono što je zanimljivo jeste da novac iz Fonda PIO putuje na razne adrese širom svijeta, pa tako šest penzionera u Australiji, 16 u Švedskoj, te sedam u Holandiji svaki mjesec dobijaju penziju iz Srpske.
– Prosječna penzija u Australiji je oko 332 marke, u Švedskoj 306, a u Holandiji penzioneri iz Srpske primaju oko 303 marke mjesečno – stoji u informaciji.
U Makedoniji živi 89 penzionera koji su u Srpskoj zaradili penziju, a koji mjesečno primaju u prosjeku oko 149 maraka, dok se u Austriji nalazi njih 297, čiji je prosječan iznos penzija 177 maraka.
Prema podacima iz ove informacije, najmanji ček od penzije prima jedan korisnik u Švajcarskoj, čiji je iznos penzije 11,96 maraka.
Penzije u RS
Među penzionerima sa prebivalištem u Republici Srpskoj najniža prosječna penzija u 2011. godini isplaćena je u Filijali Prijedor u iznosu od 278 maraka, dok je najviša bila u Filijali Istočno Sarajevo, odnosno 334 marke.
– Zbog neusklađivanja penzija, a prisutnog rasta potrošačkih cijena u posljednje tri godine došlo je do pada realne vrijednosti penzija i pada kupovne moći. Prosječno isplaćena penzija čini samo 18 odsto potrošačke korpe, a najveća isplaćena penzija u visini 1.573 marke čini 87,40 odsto potrošačke korpe – stoji u informaciji. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Pola penzionera u starosnoj penziji

    1. Stari penzioner

      Poslije promjene kriterija za odlazak u starosnu penziju nije realno vršiti poređenje godina penzijskog staža i staža osiguranja sa svim penzionerima tj. i onim koji su penzionisani po rajnijim uslovima za odlazak u starosnu penziju. Ove podatke treba iskazati odvojeno za period do 31.12.2011. godine i od 01.01.2012. godine.
      Samo tako ćemo saznati koje pozitivne efekte daje novi reformski Zakon o PIO.