Capital.ba

Po znanje u Beč, Grac i Berlin

23.01.2012. / 7:50

BANJALUKA, Prag, Beč, Berlin, London i Grac samo su neki od evropskih univerzitetskih gradova za koje se sve češće odlučuju studenti iz Republike Srpske u potrazi za znanjem i boljim uslovima za učenje, ali i diplomama koje će biti priznate u gotovo cijelom svijetu.

Predsjednik Unije studenata RS Gordan Balaban rekao je “Glasu Srpske” da su Prag i Beč gradovi u kojima studenti iz RS najčešće studiraju ili se usavršavaju na master studijama.
– Za ove gradove se odlučuju jer su relativno blizu, imaju savremenije i kvalitetnije uslove za rad i učenje, a ima i dosta ljudi sa ovih prostora što im olakšava prilagođavanje novoj sredini. S druge strane, oni sa dubljim džepovima uglavnom studiraju u Berlinu ili Londonu – dodaje Balaban.
Prema njegovim riječima, studenti iz RS u inostranstvu najčešće odlaze na studije društvenih nauka, prava, medicine, tehnologije i arhitekture.
– U potrazi za modernijim i savremenijim idejama studenti Srpske rado odlaze na usavršavanje u inostranstvo – pojasnio je Balaban.
U Centru za savjetovanje o obrazovanju koji je otvoren u “Američkom kutku” u Banjaluci studenti u BiH mogu da dobiju besplatne savjete o mogućnostima obrazovanja, kao i posrednu pomoć za odlazak na neku od visokoškolskih ustanova u SAD.
– Za upis na većinu američkih koledža, potrebno je položiti neke od standardizovanih testova kao što su TEOFL, GRE, SAT… Svi zainteresovani za studiranje u Americi treba da imaju jasnu viziju koju oblast ili studijski program žele da izučavaju kako bismo mogli da im potražimo adekvatnu finansijsku pomoć. Tako je, na primjer, samo tokom 2011. godine 1.060 američkih visokoobrazovnih institucija nudilo različite vrste stipendija – istakla je savjetnik ovog Centra Sonja Pržulj.
Podatke o tačnom broju studenata iz RS u inostranstvu nema nijedna institucija, a u Ministarstvu prosvjete i kulture RS naglasili su da su tokom prošle godine dodijelili 40 stipendija studentima koji su u inostranstvu upisali prvi, drugi i treći ciklus studija.
– S obzirom na to da su studentski predstavnici aktivno uključeni u sve poslove i projekte koje vodi Ministarstvo, želja nam je da u ove procese uključimo i studente koji se školuju ili su se školovali u inostranstvu. Javili su nam se studenti sa Centralno-evropskog univerziteta u Trstu i Rimu, Ekonomskog univerziteta u Ljubljani, Univerziteta u Londonu, Kembridžu, Gracu, Atini… – dodala je portparol Ministarstva Branka Rogač.
Cijene
Na državnim univerzitetima u Njemačkoj semestar košta oko 500 evra, a na privatnim je za godinu potrebno izdvojiti i do 30.000 evra. U Berlinu, koji važi za studentski raj, semestar košta oko 240 evra. Prosječni mjesečni troškovi studiranja i života u Austriji se kreću oko 700 evra. Za sticanje neke od diploma na francuskim univerzitetima treba obezbijediti od 177 do 584 evra po semestru. Na Univerzitetu “Bokoni” u Milanu cijena jedne godine studija je maksimalno 3.000 evra u zavisnosti od smjera.
Studenti koji dolaze iz zemalja izvan EU na prestižnom univerzitetu Kembridž moraju da izdvoje od 12.721 evra godišnje za studiranje prava, jezika, političkih nauka ili filozofije, do 16.759 evra za umjetničke fakultete. Godina studija biznisa i menadžmenta na fakultetu Brirkbek u Londonu košta oko 2.100 funti, dok studije, sa mentorstvom i knjigama na čuvenom Harvardu u SAD koštaju 51.000 dolara. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!