Capital.ba

Osrednji kvalitet falsifikovanih dinara

06.07.2012. / 16:17

BEOGRAD, U Srbiji nema mnogo lažnih novčanica evra i dolara, kao ni opasnih falsifikata dinara koji su osrednjeg kvaliteta – prenosi srpski ekonomski sajt “Euroaktiv”.

Falsifikati dinara se uglavnom rasturaju na pijacama automobila i stočnim pijacama, u kockarnicama i kafićima zbog čega stručnjaci upozoravaju da treba izbjegavati gotovinske transakcije u velikim iznosima, u mraku i nesigurnim okolnostima.

Prema riječima generalne direktorke Sektora za poslove s gotovinom u Narodnoj banci Srbije Blaženke Robović, najviše se krivotvore novčanice u apoenima od 500 /4,32 evra/ i 1.000 dinara /8,64 evra/, a za šest mjeseci ove godine utvrđeno je više od 3.000 falsifikata ukupne vrijednosti 4,7 mliona dinara /40.657 evra/.

“Srbija nema izražen problem sa falsifikovanim novčanicama dinara i što je najbitnije to nisu falsifikati ‘opasne’ izrade”, rekla je Robovićeva, napominjući da se “opasan falsifikat” vrlo malo razlikuje od originala i takve novčanice mogu da prepoznaju isključivo eksperti uz pomoć pomagala.

Prema podacima NBS-a, od 3.193 utvrđenih falsifikata u Srbiji, 1.580 novčanica je od 1.000 dinara, što je 50 odsto, dok je falsifikovano 733 novčanica od 500 dinara i 471 novčanica od 5.000 dinara /43,25 evra/.

Za šest mjeseci ove godine otkrivene su 664 lažne novčanice evra čija je vrijednost bila oko 80.000 evra, među kojima je najviše bilo apoena od 200 evra – 267 komada, i 243 novčanice od 50 evra.

Svi službenici u bankama koji rukuju gotovim novcem moraće od 1. septembra da pohađaju kurs Narodne banke Srbije (NBS) o zaštitnim elementima novčanica.

Pošto samo “dobar” novac omogućava brzo otkrivanje falsifikata, NBS je propisala koji stepen pohabanosti novca je dozvoljen, a koji omogućava efikasno utvrđivanje falsifikata.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!