Capital.ba

Oporavak ruske avioindustrije

30.05.2008. / 11:13

MOSKVA ,  Proizvodnja aviona u Rusiji uvećana je za 16,6 odsto prošle godine, dok su prihodi od prodaje dostigli 230 milijardi rubalja (9,7 milijardi dolara), izjavio je ruski vice-premijer Sergej Ivanov.

Na sastanku odbora direktora ruske Ujedinjene aviokorporacije (OAK), održanom juče u Moskvi, saopšteno je da je prošlogodišnji skok broja porudžbina za rusku aviotehniku po prvi put premašio kapacitete proizvođača.

Ivanov je tim povodom istakao da se aktivno radi na povećanju kapaciteta fabrika aviona, podsjetivši da je prošle godine za ove potebe iz federalnog budžeta izdvojeno šest milijardi rublja (254 miliona dolara).

U poređenju sa 2006. godinom, proizvodnja avionske industrije je realno porasla za 16,6 odsto, od čega u civilnom sektoru za 10,2 odsto, a u vojnom za 19,7 procenata, što su najbolji rezultati od 1991. godine, prenosi moskovski dnevnik “Izvestija”.

Strateški cilj OAK je da udio Rusije u svjetskoj proizvodnji letjelica zadrži na nivou od 12-15 odsto i da kontroliše 50 odsto domaćeg (ruskog) tržišta.

Prihodi OAK, kako je planirano, trebalo bi da se sa sadašnjih četiri milijarde dolara povećaju na 12-14 milijardi godišnje do 2015, i na 20-25 milijardi do 2025. godine.

Realizaciju ovih planova, kako je istakao Ivanov, moguće je ostvariti zahvaljujući istovremenoj izradi nekoliko tipova aviona.

U transportnom sekotru proizvodiće se superteški teretni An-124 “Ruslan” i najnovija modifikacija aviona Il-76MF.

Od putničkih aviona gradiće se širokotrupni Il-96 i modernizovani Tu-204 i Tu-214. U segmentu letjelica za srednje domete pažnja će biti posvećena dvema letjelicama – avionu Suhoj Superdžet-100 i usavršavanju MS-21 konstruktorskog biroa “MiG”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!