Capital.ba

Nova topionica i fabrika sumporne kiseline u Boru

27.06.2011. / 16:54

BEOGRAD, Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić prisustvovaće sutra postavljanju kamena temeljca i obilježavanju početka izgradnje nove topionice i fabrike sumporne kiseline u RTB Boru, saopštila su danas resorna ministarstva.

Prije toga ministri će prisustvovati otkrivanju spomenika u čast obilježavanja 160 godina rođenja Đorđa Vajferta na preuređenom centralnom gradskom trgu, navedeno je u saopštenju.

Đorđe Vajfert (1850. – 1937.), “Nijemac po porjeklu, a Srbin po opredjeljenju”, bio je jedan od najvećih industrijalaca u Srbiji krajem 19. i početkom 20. vijeka, za guvernera Narodne banke imenovan je tri puta, a poznat je i po tome što je bio i prvi vlasnik rudnika bakra u Boru i začetnik modernog rudarstva u našoj zemlji.

Na kupovinu nalazišta bakarne rude u Boru, Vajfert se odlučio 1903. godine kada je tražio zajam od 50.000 dinara u zlatu.

Zajam mu je odobrio direktor tadašnje Trgovačke banke Miloš Tucaković, a Vajfert je potpisao mjenicu, ne sluteći da je time omogućio otvaranje Borskog rudnika i tog trenutka postao je vlasnik najčuvenijeg nalazišta bakarne rude u Evropi.

Vlasništvo, međutim, nije zadržao više od jedne godine, jer za eksploataciju rudnika bio je potreban ogroman novac, koji ni on, ni država Srbija nisu imali.

Vajfert je ortake našao u Francuskoj, tako da je osnovao akcionarsko društvo sa imenom “Francusko društvo borskih rudnika“, sa osnovnim kapitalom od 5,5 miliona zlatnih francuskih franaka, a on sam posjedovao je 3.300 akcija vrijednih preko milion zlatnih franaka.

Taj “Nijemac po porjeklu, a Srbin po opredjeljenju”, posjedovao je čuvenu pivaru u Pančevu, ali je tražio i živu na Avali, zlato u rudniku “Sveta Ana” na Deli Jovanu, na rijeci Pek i kopovima na Miroču, Rudniku i u Zlotu.

Posjedovao je i rudnik mrkog uglja kod Kostolca i kamenog uglja u Podvisu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!