Capital.ba

Njemačka napreduje – jug u krizi do grla

23.09.2013. / 12:06

njemackaBERLIN/BRISEL, Dok njemačka privreda stalno pokazuje znake napretka, situacija u drugim dijelovima EU daleko je od dobre, upozoravaju ekonomski analitičari.

Njemački privatni sektor u septembru je “porastao” po najvećoj stopi nakon januara ove godine – pokazuju istraživanja, iz kojih proizilazi da će taj rast biti nastavljen i do kraja godine.

Indeks menadžera nabavke, koji objavljuje analitička kuća “Markit”, a koji prati uslužni i proizvodni sektor i obuhvata više od dvije trećine ekonomije, povećan je na 53,8 u septembru sa 53,5, koliko je iznosio u avgustu.

Vrijednost od 50 bodova granica je između rasta i pada aktivnosti. Ovaj indeks već peti mjesec zaredom bilježi rast, posebno u sektoru usluga.

Njemačka ekonomija je u čvrstoj fazi oporavka, a jačanje Njemačke trebalo bi da pozitivno djeluje i na ostatak evrozone – smatraju njemački ekonomisti.

Nakon pada u posljednjem kvartalu 2012. i nešto slabog početka ove godine njemačka privreda je u drugom kvartalu ostvarila rast od 0,7 odsto, uglavnom zahvaljujući domaćoj potražnji.

Ipak, ministri finansija zemalja EU nedavno su naglasili da i dalje postoji niz problema koji otvara pitanje: vraća li se kriza u evrozonu?

Nedostatak konkurentnosti, prekomjerni budžetski deficiti, nedostatak kontrole banaka – sva ta problematična polja još nisu riješena.

Što se tiče strukturalne reforme i fiskalne konsolidacije, sjeverni Evropljani sve češće bivaju optuženi da prisiljavaju južne zemlje na štednju do iznemoglosti.

Neki ekonomisti smatraju da Evropska centralna banka kroz politiku jeftinog novca, davanjem mogućnosti otkupa državnih obveznica, prikriva krizu.

Oni upozoravaju na slučaj Slovenije koja bi mogla biti novi evropski problem, kao i na činjenicu da je Grčkoj potrebno više novca.

Potrebno je jedanaest milijardi u sljedeće dvije godine da bi bio pokriven finansijski deficit, a onda bi mogao biti neophodan dodatni program, možda od deset milijardi evra, da bi Grčkoj bio olakšan prelazak na privatno tržište kapitala.

Italija stalno gubi na konkurentnosti, a ekonomisti kritikuju i Francusku zbog nespremnosti na reforme – navode agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!