Capital.ba

Nepoželjni niskokvalifikovani radnici

09.02.2010. / 7:30

KANBERA,  Australija će poništiti 20.000 zahtjeva s nižom stručnom spremom i slabije obučenih imigranata za dobijanje boravišne dozvole, saopštila je juče Vlada te zemlje.
Cilj je, kako je predočeno, da se pažnja ponovo usmjeri na prihvatanje stranih dobro obučenih radnika za poslove koji su od ključnog značaja za ekonomiju Australije i da bude zadovoljena rastuća kineska potražnja za australijskim prirodnim resursima.
Ovaj potez australijske vlade pozdravljen je posebno u sektoru rudarstva, u kojem velike kompanije proširuju poslove, kao što su “BHP Billiton” i “Rio Tinto”, kako bi zadovoljile sve veću kinesku potražnju za rudnim sirovinama. Te kompanije se, međutim, suočavaju s pomanjkanjem obučenih radnika, što im predstavlja značajn problem u naporima da povećaju proizvodnju. Kompanije u australijskom sektoru rudarstva saopštile su da će im biti potrebne desetine hiljada obučenih radnika kako bi zadovoljile i potrebe za nove projekte, kao što je projekat “Gordon” za tečni prirodni gas, vrijedan 39 milijardi američkih dolara, koji predvodi američki “Chevron”.
“Radnici na tim poslovima su nam sada potrebni, jer će tražnja ubuduće biti još veća”, ukazao je izvršni direktor australijskog Udruženja proizvođača ruda i metala Stiv Knot.
Ova preorijentacija će, međutim, nanijeti udarac australijskom sektoru obrazovanja stranih studenata, koji ostvaruje treći po veličini izvozni prihod od 13 milijardi dolara. Mnogi strani studenti iz Azije traže boravišnu dozvolu po okončanju stručnih kurseva na privatnim koledžima u Australiji, obično za poslove niske struke, kao što su frizeri ili ugostitelji. Obrazovni stručnjaci su, međutim, tražili od Australije da reformiše taj sektor obuke, nakon izvještaja o raznim prevarama stranih studenata, čiji je jedini cilj bio da dobiju boravišnu dozvolu u toj zemlji.
“Imali smo desetine hiljada učenika za kuvare, frizere i slična zanimanja, jer su te kvalifikacije bile na listi traženih koje su im obezbjeđivale stalnu boravišnu dozvolu”, predočio je australijski ministar za imigraciju Kris Evans.
On ja kazao da Vlada želi da to promijeni zbog čega se odlučila na radikalan zaokret.
“Želimo da obezbijedimo uslove da ćemo dobijati zahtjeve za useljenje visokoobučenih radnika, kao što su zdravstveni radnici i inženjeri i stručnjaci za rudarstvo”, ukazao je Evans.
Ova imigraciona preorijentacija u Australiji uslijedila je poslije sličnog pooštravanja uslova u Velikoj Britaniji, gdje su uvedeni stroži propisi za dobijanje viza, kako bi se onemogućio ulazak osobama sa studentskim vizama i njihovo pohađanje kratkih kurseva s ciljem ostanka u toj zemlji. Evans je ukazao da će Vlada Australije poništiti sadašnju listu traženih profesija koja se sastoji od 106 kvalifikacija i preispitati testove kojima se podvrgavaju imigranti.
Prošle godine se 170.000 ljudi prijavilo za dobijanje stalne boravišne i radne dozvole u Australiji, kao školovani i obučeni migranti, ali je za njih bilo na raspolaganju 108.100 mjesta.
Svi manje obučeni podnosioci molbi, podnesenih prije 1. septembra 2007. godine, kada su zahtjevi za znanje engleskog jezika i za radno iskustvo bili blaži, moraće da povuku svoje prijave.
“Vrijednost taksi za te prijave, od ukupno 12,15 miliona američkih dolara biće refundirana”, rekao je australijski ministar za imigraciju Kris Evans.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!