Capital.ba

Nenaplaćeno 240 miliona reprogramiranog poreza

25.05.2012. / 7:10

BANJALUKA, Dug poreskih obveznika koji je Poreska uprava Republike Srpske reprogramirala na kraju prošle godine iznosio je 240 miliona maraka.

Navedeno je to u izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja za 2011. godinu Poreske uprave RS kojoj je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala pozitivno mišljenje.
Revizori su utvrdili da je na kraju 2011. godine ukupna vrijednost reprogramiranih obaveza iznosila 305,65 miliona maraka. Taj iznos dugovalo je 250 poreskih obveznika sa kojima je zaključen sporazum o reprogramu.
U revizorskom izvještaju se navodi da su poreski obveznici do kraja prošle godine na osnovu sporazuma o reprogramu platili nešto više od 69 miliona maraka.
– Dospjele nenaplaćene obaveze po osnovu reprograma u prošloj godini iznosile su 14,29 miliona maraka, a postoje poreski obveznici koji imaju i do 39 neplaćenih rata po osnovu sporazuma o reprogramu dugovanja – navedeno je u revizorskom izvještaju.
Revizori su utvrdili da je u 2011. godini raskinuto 13 sporazuma o reprogramu duga u vrijednosti od 3,3 miliona maraka. Na osnovu odluka Vlade RS za 36 poreskih obveznika odgođeno je plaćanje poreskih obaveza u vrijednosti od 51,9 miliona maraka.
Poreska uprava RS otpisala je u prošloj godini 42,5 miliona maraka potraživanja poreskim obveznicima kod kojih je okončan stečajni postupak i po osnovu rješenja kojima je utvrđena zastarjelost prava na naplatu.
Revizori su utvrdili i da su ukupni rashodi Poreske uprave iznosili 23,4 miliona maraka.
– Rashodi po osnovu putovanja i smještaja zaposlenih u Poreskoj upravi RS u prošloj godini iznosili su 164.131 KM i u odnosu na rebalans veći su za 42 odsto – navodi se u izvještaju revizora.
Rashodi za primanja zaposlenih u Poreskoj upravi iznosili su 18,2 miliona maraka. U okviru te stavke radnicima su isplaćene naknade u iznosu od 316.640 maraka od čega se na naknade za prevoz odnosi 223.241, otpremnine 52.466, a na novčanu pomoć 40.933 KM.
– Pojedinim zaposlenim radnicima isplaćivane su jednokratne novčane naknade za posebne rezultate i prekovremeni rad, što nije u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih u organima uprave RS – navodi se u revizorskom izvještaju.
Revizori su utvrdili da su rashodi za stručne usluge probijeni za 70 odsto u odnosu na rebalans budžeta i iznosili su 80.680 maraka.
Troškovi za energiju, komunalne, komunikacione i transportne usluge povećani su za 46 odsto na 1,4 miliona maraka. Najveći dio ovih troškova se odnosi na poštanske usluge, struju i troškove fiksnih telefona.
Revizori su preporučili Poreskoj upravi da u saradnji sa Ministarstvom finansija izvrši analizu stvarnih potreba i mogućnosti zapošljavanja i da zapošljavanje i obračun plata i naknada u potpunosti uskladi sa zakonskim i podzakonskim propisima iz ove oblasti.
Preporučili su i da prihode na depozitnom računu prinudne naplate u potpunosti koristi za svrhe predviđene izmjenama odluke o raspodjeli sredstava prinudne naplate i da definiše rokove za prenos sredstava sa računa prinudne naplate na jedinstveni račun javnih prihoda.
U Poreskoj upravi juče nismo uspjeli da dobijemo komentar na revizorski izvještaj.
Ugovori o djelu
Revizori su utvrdili da je Poreska uprava RS u 2011. godini zaključila 248 ugovora o djelu za poslove unosa prijava i prijema, pripreme i skeniranja prijava u fiskalni registar nepokretnosti.
– Sredstva za isplate po osnovu tih ugovora obezbijeđena su sa računa prinudne naplate i troškovi su klasifikovani kao troškovi ugovorenih usluga. Navedeni poslovi su u okviru same djelatnosti Poreske uprave i izdaci po tom osnovu imaju karakter ličnih primanja, a ne ugovorenih usluga – naveli su revizori. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!