Capital.ba

Napredovala poslovna aktivnost u evrozoni

03.07.2015. / 13:09

evrozonaBRISEL/LONDON, Poslovna aktivnost u evrozoni napredovala je prošlog mjeseca najbržim tempom u posljednje četiri godine, nakon što su stimulativne mjere koje je pokrenula Evropska centralna banka (ECB) ublažile strahovanja da će Grčka izaći iz monetarne unije.

Spekulacije da Atina neće vratiti dug Međunarodnom monetarnom fondu prije isteka roka su prošlog mjeseca podgrijale strahovanja da će Grčka izaći iz evrozone, što je ograničilo rast prerađivačke aktivnosti, navodi istraživačka agencija Markit, a prenosi Rojters.

Uslužni sektor je, sa druge strane, evidentirao najbrži rast aktivnosti od sredine 2011, što pokazuje da program kupovine obveznica kog je pokrenula ECB i niska inflacija podstiču domaću potrošnju u zemljama evrozone.

Konačni kompozitni indeks upravljanja nabavkom (PMI) u evrozoni, koji objedinjava aktivnost uslužnog i prerađivačkog sektora, iznosio je 54,2 odsto u junu, u odnosu na preliminarno procijenjenih 54,1 odsto i 53,6 odsto iz maja, navodi Markit. Indeks je već dvije godine iznad granice od 50 poena koja razdvaja rast od pada sektorske aktivnosti.

PMI u uslužnom sektoru porastao je na 54,4 sa 53,8 odsto iz maja, u skladu sa preliminarnom procjenom. Markit navodi da podaci ukazuju na to da će privredni rast evrozone u drugom kvartalu iznositi 0,4 odsto, kao što su prošlog mjeseca prognozirali ekonomisti koje je anketirao Rojters.

PMI u uslužnom sektoru Britanije, koja nije članica evrozone, porastao je u junu dva poena na 58,5 poena, nadmašivši sva očekivanja i ukazujući na snažan oporavak britanske privrede. Markit prognozira da je privreda Britanije u drugom kvartalu porasla 0,5 odsto, nakon rasta od 0,4 odsto iz prethodnog tromjesečja. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!