Capital.ba

Lasić: Spas u povećanju konkurentnosti

05.01.2010. / 1:35

jago lasicSARAJEVO, BiH će izaći iz ekonomskih teškoća ako bude povećavala konkurentnost svoje robe i usluga, kazao je predsjednik Privredne komore Federacije BiH Jago Lasić.

‘Da je konkurentnost ključna pokazala je aktuelna kriza, jer je izašlo na vidjelo ko ima održivi model razvoja, a tko ne”, ističe Lasić.

Navodi za primjer Švedsku, Dansku, Norvešku i Austriju, kojima je zajedničko da imaju visoke poreze, ali su opet među najkonkurentnijima na svijetu i plasiraju na tržište proizvode koje svijet želi kupiti i konstantno su u vrhu najbogatijih zemalja.

“To nam daje na znanje da ne treba miješati konkurentnost i stvaranje novih vrijednosti s porezima i javnom potrošnjom i da javnu potrošnju i poreze treba posmatrati kao volju birača u koliko socijalnoj državi žele živjeti i koliko žele platiti po tom osnovu”, obrazlaže Lasić.

Konstatuje da BiH spada u krug zemalja čiji će izlazak iz krize duže potrajati, jer je ovisna od oporavka zemalja uvoznica naših proizvoda – željeza, aluminija, drveta, uglja i energenata.

“Kratkoročne mjere koje pouzdano mogu pomoći izlasku iz krize, a kojima pribjegava većina zemalja, jesu rezanje kamata, te pojačavanje javne potrošnje na one projekte koji mogu održati ukupnu potrošnju stanovništva i tvrtki ili stvarati nova radna mjesta. U BiH se samo govori o rezovima, što ne može dati rezultat”, uvjerava Lasić.

Smatra da BiH mora reformirati i smanjivati neproduktivnu javnu potrošnju.

“I ova kriza je pokazala da zemlje koje nisu dizale kamate i koje nisu odbile kresanje potrošnje brže izlaze iz kriznog razdoblja. Dugoročno posmatrano zemlje bivše Jugoslavije, pa i BiH, izaći će iz problema ako budu povećavale konkurentnost svoje robe i usluga, a što znači ulagale u znanje i obrazovanje, istraživanja, inovacije i paralelno aktivno pomagale privredi kroz istraživanje i izlazak na ino-tržišta, ako bude uređivala propise iz realnog života, te privlačila strane investitore”, ističe Lasić.

Upozorava da treba biti svjestan činjenice da dolazi nova konkurencija.

“Više stotina tvrtki iz Azije, pretežito kineskih, užurbano izlazi na svjetska tržišta, mogu igrati na dugo i sa dobrim cijenama, jer su likvidni. Naša poduzeća koja su uspješna na domaćem tržištu treba da budu pripremljena za odgovor na dolazak takve konkurencije. Zato za uspjeh naše ekonomije trebamo najpreciznije definirati proizvodnju, poziciju i promociju robe i usluga”, poručuje Lasić.

U tome vidi veliku ulogu države, vlada i vladinih institucija, prije svega u poboljšanju poslovnog ambijenta, međunarodnoj promociji bh. privrede, izjednačavanju uslova rada na cijelom prostoru BiH, osiguravanju ravnopravnosti robe proizvedene u BiH s robom iz inostranstva, cijenama i uslovima ulaska stranih trgovačkih lanaca, te otklanjanja necarinskih barijera.

 

 

Neodrživ model
Jago Lasić ocjenjuje da brzi rast kredita i potrošnje nisu štetni dok država dovoljno izvozi da može pokriti uvoz, te dok državni prihodi mogu pokriti rashode.

“Ako, pak, imamo brzi rast potrošnje i kredita bez dovoljno izvoza, model takvog razvoja pada u vodu. BiH je rasla na porastu kredita građanima, preduzećima, pa i državi, a uvoz je enormno prerastao izvoz i zemlja se našla u situaciji ugroženosti platne bilance”, kaže Lasić. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!