Capital.ba

Kupovna moć u BiH tri puta manja od prosjeka EU

22.06.2011. / 19:13

BRISEL, Prosječna kupovna moć u svim zemljama zapadnog Balkana je ispod prosjeka EU, podaci su Eurostata.

Kupovna moć BiH veoma je niska i za 70 odsto je slabija od prosječne kupovne moći EU. Slijedi Albanija koja ima za jedan bod lošiju kupovnu moć.

Srbija je 65 odsto ispod evropskog prosjeka, Crna Gora 60 odsto, dok Turska ima 52 odsto evropskog prosjeka kupovne moći.

Najbolja situacija je u Hrvatskoj koja je 39 odsto ispod prosječne kupovne moći EU.

Evropski prosjek u kupovnoj moći je Španija, Italija i Kipar.

Najbogatija zemlja EU je Luksemburg, a najsiromašnija Bugarska, podaci su Eurostata, koji je izračunao bruto nacionalni proizvod po glavi stanovnika izraženog u kupovnoj moći.

Luksemburg i Holandija imaju kupovnu moć jednu trećinu iznad prosječne kupovne moći građana EU. Nešto manje, jednu četvrtinu iznad prosjeka EU, imaju Danska, Irska, Austrija, Švedska. Slijede Njemačka, Belgija, Finska i Velika Britanija, čija je kupovna moć od 10 do 12 odsto iznad evropskog prosjeka.

Deset odsto iznad evropskog prosjeka kupovne moći je i kandidatska zemlja Island, koja krajem mjeseca otvara prvo poglavlje pregovora.

Zemlje evrozone imaju za osam odsto veću kupovnu moć nego države koje se ne služe zajedničkom evropskom valutom. Ispod evropskog prosjeka od 10 do 20 odsto su Slovenija, Malta, Grčka, Portugal, Češka.

Slovačka je oko 25 odsto od evropskog prosjeka. Slijede zemlje koje su od 35 do 40 odsto ispod evropskog prosjeka, a to su Estonija, Mađarska, Poljska, Letonija i Litvanija.

Rumunija i Bugarska su 55 odsto ispod evropskog prosjeka.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kupovna moć u BiH tri puta manja od prosjeka EU

    1. kapitalizamimi

      a zemlje koje ne zele u evrozonu, kakva je situacija u Svicarskoj, npr? Britaniji? ili skandinaviji?
      vjerujem da su bar 10% iznad evropskog prosjeka članica evrozone!
      Ne zvuči stanje toliko loše,70%! Kada bi imali i cijene u sličnom odnosu, kao što je bilo recimo 2000-2004, pa i 2005., ali sad kad je prehrana i do 30% skuplja nego u EU, kada jedini u evropi uz najjaču evrpsku zemlju imamo samo jednu stopu Poreza, kada ne postoje nikakva oslobađanja na zarade, itd. mislim kada bi uzeli samo RS da bi taj odnos od 70% bio još i veći, Federacija popravlja prosjek sa svojim olakšicama, većim primanjima, naknadama i sl. Moj kolega namještaj naručio sa sjevera Njemačke, jeftiniji mu oko 50%, a nije treća klasa iverice! društvo na prinudnom radu vani, ne kupuje ovde sve što može otuda prenijeti, naročitu hrana i piće, te sredstva za higijenu, kvalitet neuporediv, cijena ista ili do 20% niža.
      Zaista sa bilo kog aspekta, mi smo u katastrofalnom položaju!