Capital.ba

Koliko ko zarađuje u Srbiji

15.11.2009. / 14:38

plata1BEOGRAD,  Najplaćeniji radnici u Srbiji su viši i PR menadžeri, programeri, informatičari, advokati, građevinski inženjeri, apotekari i bankari.
Sa druge strane, najmanje zarađuju konobari, stolari, trgovci, novinari, magacioneri, seljaci i umjetnici, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Infostud. Prema tom istraživanju, u našoj zemlji najveće zarade, s porezima i doprinosima, imaju viši menadžeri (93.728), dok se najniže plate mjesečno isplaćuju krojačima i kožarima (22.602).

U najplaćenije ubrajaju se oni koji rade u lizing kompanijama, zaposleni u kadrovskim službama, informacionim tehnologijama, telekomunikacijama i bankarstvu, ali i marketingu i odnosima s javnošću. Najmanje plaćeni građani Srbije rade u ugostiteljstvu, obradi drveta, trgovini, umjetnosti i kulturi, automobilskoj industriji, poljoprivredi i novinarstvu.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosječna zarada isplaćena u septembru iznosila je 31.319 dinara. Najveća plata „legla” je na račun zaposlenih u oblasti finansijskog posredovanja (74.154), dok su najniži mjesečni prihod imali proizvođači radio, TV i komunikacione opreme (12.429). Ništa bolje nisu prošli ni radnici koji se bave obradom kože i predmeta od kože kojima je istog mjeseca isplaćeno 12.939 dinara.

U našoj zvaničnoj statistici praktično ne postoji podatak o prosječnim zaradama po zanimanjima jer se plate na mjesečnom nivou iskazuju po oblastima.

 

Prema riječima Miladina Kovačevića, zamjenika direktora Republičkog zavoda za statistiku, te podatke je na indirektan način moguće dobiti preko ankete o radnoj snazi, ali se oni objavljuju dva puta godišnje i iz ugla statistike „ništa ne znači da li veću platu ima fizičar, matematičar, inženjer ili radnik na građevini”.

„Zbog šarenolikosti profila zanimanja takvi podaci su potpuno obesmišljeni. Postoje neka zanimanja koja je nemoguće uprosječiti. Metodološki je teško naći način kojim će se izmjeriti prosječna plata ekonomiste. To može da bude i neko ko predaje na fakultetu, ali i neko ko radi kao menadžer u privatnoj firmi, konsultant i ko zna šta još. Takođe, danas postoji raznih inženjera u najrazličitijim oblastima“, objašnjava Kovačević.

Ako bi se srednjoškolci prilikom izbora zanimanja rukovodili ovim istraživanjem, ne bi pogrešili ako bi odlučili da jednog dana postanu –kompjuterski programeri. U ovoj profesiji plata u prosjeku iznosi 60.000 dinara, dok je u regionu još veća.

Na listi najatraktivnijih zanimanja su i advokati (73.200), građevinski inženjeri (56.300), apotekari (55.200) inženjeri arhitekture (48.800) i bankarski službenici (45.900 dinara). Na spisku najslabije plaćenih nalaze se konobari (23.000), magacioneri (28.500), kuvari (30.000 dinara).

Prema podacima JKP „Gradska čistoća”, čistač prestoničkih ulica u prosjeku mjesečno primi 30.498 dinara, dok njegov kolega koji odnosi smeće ima devethiljade veću platu. Prosječna plata poštara, na primjer, nešto je niža i iznosi 31.000 dinara.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!