Capital.ba

Kiprani preuzimaju monopol od „Šuma RS“

15.04.2010. / 8:45

BANJALUKA, Predstavnici javnog preduzeća „Šume RS“ (ŠRS) uskoro bi trebalo da registruju zajedničko preduzeće sa jednom kiparskom firmom, a osnovna djelatnost tog preduzeća biće eksploatacija šuma i sortimenata niže vrijednosti. Međutim, javnost o ovom projektu, započetom još u novembru 2009. godine, uopšte nije upoznata. Istovremeno su se pojavile tvrdnje da će kompanija sa Kipra preuzeti monopol od ŠRS u eksploataciji celuloze i ogrevnog drveta.
Naime, firma „Balkan investments and development LTD“ sa Kipra, koju predstavlja Aleksandar Denda iz Beograda, poslala je pismo namjere krajem prošle godine Vladi RS o poslovno-tehničkoj saradnji u razvoju bioobnovljivih izvora energije u RS. Vlada RS je 9. novembra 2009. prihvatila ovu samoinicijativnu ponudu na osnovu čega su „Šume RS“ nekoliko dana poslije zaključile okvirni sporazum o saradnji sa kiparskom kompanijom. Sporazumom je definisano formiranje zajedničkog privrednog preduzeća u Banjaluci pod nazivom „Forests bioenerdži“. Saglasnost su dali Nadzorni odbor ŠRS i Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva, a na kraju i Vlada RS.

Na pitanje zašto javnost nije upoznata o osnivanju novog preduzeća, direktor ŠRS Neđo Ilić kaže da je to predviđeno nakon što novo privredno društvo bude formirano. „U toku je završetak procedure i utvrđivanja detaljnog programa i plana rada na osnovu čega će biti definisan i detaljan projekt investicionog ulaganja u mehanizaciju i opremu za eksploataciju šumskog otpada i njegovu preradu u drveni čips i pelete“, kaže Ilić.
Dok u Udruženju drvoprerađivača RS poručuju da bi bilo bolje i logičnije da je raspisan javni poziv, u ŠRS kažu da je „ideja kompanije sa Kipra bazirana na razvijenoj tržišnoj analizi trenutnog stanja i dugoročnih potreba za bioobnovljivim izvorima energije u EU i regionu“. Ilić tvrdi da do sada niko nije ponudio sličan koncept koji „povezuje resurse šumskog otpada, investicije u nove tehnologije za prikupljanje i obradu šumskog otpada i da u isto vrijeme stvara uslove za razvoj novih i malih srednjih preduzeća“. On negira tvrdnje da će budući partner preuzeti monopol u ovom poslu, navodeći da će novo privredo društvo koristiti dio šumskog otpada nakon sječe, i to uz plaćanje po tarifi iz cjenovnika ŠRS.

Ilić nije mogao konkretno da odgovori da li je tačno da će „Balkan investments“ imati pravo na korišćenje resursa, radne snage i mašina ŠRS, uključujući i eksploataciono pravo na području svih šumskih gazdinstava i pravo da ugovara cijene bez tenderskih uslova za eksploataciju viškova. „Pitanje je postavljeno dosta široko, jer je formiranje novog privrednog društva u proceduri. Detaljniji odnosi biće predmet posebnih ugovora. Ipak, ŠRS neće odustati od svoje poslovne politike niti će poslove prenositi na novo privredno društvo“, dodaje Ilić.

Do sada su precizirani procenti osnivačkog uloga od 5.000 KM – kiparska kompanija učestvuje sa 80 odsto, a ŠRS sa 20 odsto.

Programi i za lokalno stanovništvo
Direktor ŠRS Neđo Ilić tvrdi da će biti obezbijeđena investicija za nabavku nove mehanizacije i opreme za iznošenje i prevoz šumskog otpada, a planirano je da kiparska kompanija razvoje programe investiranja u opremu manjeg kapaciteta za korišćenje u malim i srednjim preduzećima. Programi će, kaže, biti ponuđeni lokalnom stanovništvu da pod „povoljnim uslovima i sa dugoročnim kooperantskim ugovorima učestvuju u izvlačenju i preradi šumskog otpada, voća, lekovitog bilja… „Samo u slučajevima da kada ŠRS nisu u mogućnosti da zadovolje ugovorenu isporuku seče, zajedničko preduzeće će preuzeti poslove“, tvrdi Ilić.  Blic

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kiprani preuzimaju monopol od „Šuma RS“

    1. Raspučin

      …sve je to lijepo napisano, ali se samo pitam dokle ćemo samo da pričamo, pričamo i pričamo dok lopovi rade i obezbjeđuju pokolenjima ljetovanja na Karibima…
      JAVNI NAPAD NA LOPOVE I MLADIMA VLAST!!!

    2. person

      Nemam pojma čemu se vi to čudite.Pa dobro su “zaradili”investirajući u traktore za eksploataciju prošle godine pa im se svidilo,a samo prije nekoliko godina su ih se riješili i odvojili tehnički dio sa svom opremom i traktorima,kamionima,autobusima,kombijima isl.Znači tad nije bilo rentabilno a sve već imali i dali budzašto a kao sad će biti….Ma nema tu komentara,vrijeđa samo što oni misle da su svi glupi i ne znaju šta su oni smislili…!!!!

    3. Perspektiva

      Hm, znaci ako 4.000 maraka vanjskog ulaganja odgovara 80% to znaci da sume Srpske sto cini preostalih 20% imaju vrijednost od 1.000 maraka. Ako to uporedimo sa cijenom ogrevnog drveta to znaci da sume Srpske raspolazu tek sa 15tak kubika drveta, sto je u nivou Sahare. Ljudi, ovo globalno zagrijavanje ce nas unistiti.

    4. brkoug

      Za osnivanje “Forests bioenerdži” sa 80% stranog kapitala i 20% domaćeg, saglasnost su dali Nadzorni odbor ŠRS, Ministarstvo i Vlada Republike Srpske. Impresivno. Investiciona ulaganja za mehanizaciju i opremu za preradu granja, iverki i panjeva u čips obezbjediće vjerovatno IRB kroz podršku realizaciji strategije razvoja MSP. Prognoziram da će “Forests bioenerdži” za četiri godine biti jači od ŠRS, ili će na jesen biti likvidirana.Ovo je pravo, ni Cane se ne bi sjetio.

    5. baja

      Ma kakva li je ovo prevara majko mojaa. Odavde treba bjezati pod hitno!!!

    6. Škegro

      za vrijeme prvog mandata dodika neki kiprani su imali dozvolu da se bave igrama na sreću, pa su prodavali grebalice i zgrnuli dobru lovu.
      takođe, vlasnici euroinvestment fonda su sa kipra.
      izgleda da je to dugogodišnja dobra saradnja sa investitorima sa kipra. ne naročito transparentna

    7. lemi

      firma pod nazivom ‘Balkan investments and development LTD’ ne postoji.
      postoji nekoliko njih slicnog naziva.
      http://www.cyprus-data.com/index.php

    8. bosman

      A ko od naših političara ima imovinu (novac i nekretnine) na Kipru. U stvari ko su osnivači iz Kipra. Sastav kapital. Ovo pišem da ne bi došlo jednog dana do istrage zbog sukoba interesa. Kako baš sa Kipra. Što nije firma iz tungutije.

    9. Zoki

      Da li ova prica ima neke veze sa Starom Gorom iz Rogatice?

    10. lemi

      impresivan osnivacki ulog, nema sta.
      Na pitanje zašto javnost nije upoznata o osnivanju novog preduzeća, direktor ŠRS Neđo Ilić kaže da je to predviđeno nakon što novo privredno društvo bude formirano????
      ma nema dalje. da li je skupstina akcionara srpskih suma dala odobrenje? ko ce kontrolisati ove navode o ulaganjima? zasto nije raspisan tender ili javni poziv, pa izabran najbolji ponudjac?
      a ti sunce.