Capital.ba

Kasni provođenje sporazuma o energetskoj zajednici

12.03.2010. / 11:38

SARAJEVO, BiH, četiri i po godine otkako je potpisala Sporazum o energetskoj zajednici, još nije provela njegove osnovne odredbe, rekao je danas u Sarajevu visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

On je izjavio novinarima pred početak sjednice “Parlamenta za Evropu” o reformi energetskog sektora u kontekstu evropskih integracija da su neke od preostalih važnijih obaveza BiH usaglašavanje i implementacija državne strategije za električnu energiju, usvajanje zakona o gasu i optimalno funkcionisanje elektroprenosa.

“`Elektroprenos BiH` je bio uspješna priča. Ta firma je odlično radila i na svojim računima imala 150 miliona KM. U posljednjih nekoliko godina došlo je do poteškoća u funkcionisanju `Elektroprenosa`”, smatra Incko.

U informaciji za medije iz EUSR-a povodom ovog događaja naglašava se da BiH do sada nije ostvarila zadovoljavajući stepen prilagođavanja domaćeg zakonodavstva pravnoj stečevini iz Sporazuma o energetskoj zajednici.

Pojašnjava se da je BiH otpočela pripreme na ispunjavanju standarda EU u oblasti energetike, ali da je to i dalje u ranoj fazi, odnosno u BiH je prošle godine učinjen mali iskorak, a ona i dalje zaostaje u ispunjavanju uslova iz Ugovora o energetskoj zajednici.

Što se tiče dijela pravne stečevine EU vezanog za tržište električne energije, on je djelimično prenesen u domaće zakonodavstvo, ali i dalje nisu riješena pitanja poput tenderskih procedura za nove proizvodne kapacitete.

Uz podsjećanje da jer od januara 2008. godine otvoreno tržište za sve potrošače, izuzev domaćinstava, u informaciji se navodi da oni nemaju dovoljno podsticaja da promjene distributera, s obzirom da su regulisane tarife i dalje ispod tržišnih cijena.

Incko je izjavio da na ovoj konferenciji želi da istakne koliko je važna saradnja na području energetike, jer ona nema nacionalnih obilježja.

“Kad je riječ o proizvodnji postoje regije – Sarajevska, Banjalučka, Tuzlanska i Mostarska, ali kad je riječ o njenoj isporuci građanima postoji samo jedna regija”, rekao je Incko.

Šef operacija Delegacije Evropske komisije Johan Hese rekao je da je energetski sektor integrisan u Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa BiH, a cilj sporazuma je da se implementira pravna stečevina EU sa osam zemalja potpisnica Sporazuma o energetskoj zajednici.

“Kad je riječ o pristupu energetskom sektoru unutar EU naš cilj se može posmatrati dvostruko – radimo na tome da dobijemo razumne cijene za potrošače energije i na tome da obezbijedimo sigurnost isporuke energije”, istakao je Hese.

Direktor Sekretarijata Energetske zajednice u Beču Slavčo Nejkov naglasio je da Sporazum o energetskoj zajednici ima prednost nad domaćim ugovorima država potpisnica i da mora doći do njegove implementacije u čemu je uloga parlamenata vrlo važna.

“BiH je lojalan partner u energetskoj zajednici. Ona je pokazala volju da dođe do rješenja problema koji postoje. Prije nekoliko dana predstavnik BiH izabran je u Regulatorni odbor, jednu od institucija energetske zajednice. Nedavno smo razgovarali sa ministrima Zirojevićem, Puhalcem i Hećom i rezultat tih razgovora je
perspektiva za dalje pozitivne trendove i postizanje rezultata u ovoj oblasti”, rekao je Nejkov.

On je izrazio nadu da će doći do dalje pozitivnog razvoja situacije u pogledu usklađivanja zakonodavstva BiH sa Sporazumom o energetskoj zajednici.

Specijalni predstavnik EU u BiH pokrenuo je projekat “Parlament za Evropu” da bi pomogao parlamentarcima u BiH da efikasno rade na obimnom programu zakonskih propisa koji proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Evropskog partnerstva.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!