Capital.ba

Kanjevac: Realan kurs je 150 dinara za evro

21.02.2009. / 11:30

euri-11BEOGRAD, Direktor Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Miloje Kanjevac izjavio je, u intervjuu FoNetu, da je kurs dinara “nerealan” i “precijenjen”.

Kanjevac je rekao da bi realan kurs trebalo da bude 150 dinara za evro, što bi podstaklo izvoz, a time i proizvodnju i zaposlenost.

“Kada je dinar precijenjen u odnosu na evro, na dobitku su samo uvoznici, dok država samo radi u korist svoje štete.
Nema zemlje u svetu koja precijenjuje domaću valutu i onemogućava izvoz, a povećava dug”, ukazao je Kanjevac.

On je podsjetio da je dug Srbije, 2000. godine iznosio deset milijardi i 829 miliona dolara ,dok je Srbija danas dužna oko 29 milijardi dolara.

“To je dokaz da nije vođena dobra monetarna politika”, ocijenio je Kanjevac.

On je još rekao da Srbija na ime doznaka iz inostranstva dobija godišnje oko pet milijardi dolara, a je taj novac “potcijenjenim kursom dinara obezvređen”, kao i novčane “rezerve” građana koje, po nekim procijenama, iznose od tri do pet milijardi dolara.

Intervencije Narodne banke Srbije kojima se brani kurs Kanjevac je okarakterisao kao “čisto gubljenje novca” i upozorio da država mora da saopšti isitnu o tome koliko dinar zaista vrijedi.

Upitan ko bi trebalo da utvrdi realnu vrednost dinara, Kanjevac je rekao da je u slučaju Srbije to država, budući da dinar nije u opticaju na svjetskom tržištu.

Prema riječima Kanjevca, u Srbiji su pali i proizvodnja i potrošnja, a uzroci su u ekonomskoj krizi koja u Srbiji traje deceniju. Mondo

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!