Capital.ba

Kako se punio Budžet Srpske – 92 miliona sa escrow računa

05.12.2010. / 19:10

BANJALUKA, Vlada Republike Srpske je u prva tri kvartala ove godine sa posebnog escrow računa uzela ukupno 92,5 miliona KM za finansiranje redovnih budžetskih troškova, saznaje Capital.ba.

U Izvještaju o izvršenju budžeta RS od 01. januara do 30. septembra ove godine, koji je u posjedu Capitala, vidljivo je da bi bez priliva 90,2 miliona KM kredita MMF i posezanjem za novcem sa računa od privatizacije i sukcesije, izvršenje budžeta došlo u pitanje. (Kompletan Izvještaj možete preuzeti na dnu teksta).

Budžetski prihodi i prilivi iznosili 1,08 milijardi KM ili je 90 odsto u odnosu na devetomjesečni plan.

Budžetski rashodi i odlivi u prvih devet mjeseci 2010. godine su iskazani u iznosu od 1,11 milijardi KM, što predstavlja 93% devetomjesečnog budžeta.

 – Za potrebe finansiranje redovnih budžetskih troškova po odluci Vlade od 10. jula sa escrow računa uzeto je 30 miliona KM. Drugom odlukom Vlade sa istog računa pozajmljeno je još 37,5 miliona KM, navodi se u Izvještaju koji je Vlada Srpske usvojila na sjednici 25. novembra. U fabruaru ove godine Vlada je sa escrow računa uzela još 25 miliona ali je taj novac vraćen poslije dva mjeseca.

.

Potrošeno 328 mil, ostalo 297 mil. KM
Za devet mjeseci ove godine više je novca isplaćeno sa računa od privatizacije nego što je na računu ostalo. Od  ukupno povučenih 328 miliona maraka, za razvojni program je utrošeno 171 mil., a ostatak u druge namjene. Kupovane su firme u stečaju, otplaćivan unutrašnji dug, izgrađivana bijeljinska bolnica i rekonstruisan banjalučki stadion. Na računu krajem septembra je, prema Izvještaju, ostalo još 297 miliona maraka.

.

Podbačaj direktnih poreza
Domaći budžetski prihodi za devet mjesesi su u okviru plana. Prikupljeno je blizu milijardu maraka. Prosjek su ponovo spasili indirektni porezi. Ono što je vidljivo je podbačaj diretnih poreza od 11 odsto. Prihod od porez na dobit su manji za 14 odsto od plana.
Prihodi od indirektnih poreza iznosili su 685,7 miliona. Od direktnih poreza je prikupljeno 182, ili 22,6 miliona manje od plana, navodi se u Izvještaju o izvršenju budžeta.

.

Fijasko prinudne naplate
Za devet mjeseci Poreska uprava je pokrenula 13 hiljada postupaka prinudne naplata zbog duga od 94 miliona marka. Naplatila je manje od 10 odsto, odnosno samo 6,6 miliona KM. Za devet mjeseci odlukama Vlade, ministra finansija i premijera sa budžetske rezerve potrošeno je 4,2 miliona.

Ukupno zaduženje Srpske premašuju tri milijarde KM. Najveći dio od 1,8 milijardi je ino-dug. Za devet mjeseci vratili smo 50 miliona glavnice, a 20 miliona KM dali za kamatu i provizije ino-banci. Unutrašnji dug RS vraća novcem od privatizacije i za tri kvartala isplaćeno je 47 miliona maraka.

.
P R I L O G:

Izvjestaj o izvrsenju budzeta RS III kvartal

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Kako se punio Budžet Srpske – 92 miliona sa escrow računa

    1. lemi

      interesantni podaci.
      prije nekog vremena, imao sam neobavezan razgovor sa makroekonomistom iz jedne banke. pitao me kako vidim kretanje makroekonomskih parametara do kraja godine. rekao sam mu da je stanje tmurno i da je realno ocekivati pad bitnih pokazatelja preko 5%, ali da ce statistika pokazati zapravo suprotno – blagi rast.
      a to se upravo desava, kao u ovom dokumentu. prosjecna plata – rast od 1%.
      u dokumentu se pokazuje struktura plata po djelatnostima, a mnogo bi interesantnije bilo vidjeti koliko to ljudi prima platu u finansijskom posredovanju i drzavnoj upravi, naspram rudarstva, gradjevinarstva, itd. pa bi vidjeli da prosjecna plata od 794 KM za veliku vecinu radnika predstavlja samo pustu zelju.
      uz to, ne govori se koliki je broj zaposlenih, ali se spominje da se broj nezaposlenih u posmatranom periodu smanjio za preko 7000.
      dalje ide glupava konstatacija: broj nezaposlenih u 2009. je iznosio 150.000 zbog svjetske krize a u 2010. iznosi 145.000 (jer je, valjda, (svjetska) kriza prosla).
      obim industrijske proizvodnje je takodje veci. cak je i obim spoljnotrgovinske razmjene veci iako se ne govori o strukturi tj. cega se to vise izvozi (ali rijec je o izvjestaju o izvrsenju budzeta pa se takve sitnice mogu izostaviti, jel’).
      bdp, srecom, nisu pominjali, jer i tako ga pogresno racunaju, sto bilo kakvu analizu cini nemogucom, npr. da se vidi koliki je udio poreza, unutrasnjeg/spoljnog duga u bdp, itd.
      sto se tice budzetskih prihoda, odmah u oci upada nenormalan odnos izmedju indirektnih i direktnih poreza, u korist onih prvih.
      dalje, vidimo tu i tricavih 90 mil KM kredita od MMFa za finansiranje budzeta…
      ukupan dug iznosi 3,5 mlrd KM, i kad bi racunali odnos toga i BDP ispade da smo i malo zaduzeni. tu se krije prava zamka racunanja BDP ali ne moram sve bas ni otkriti.
      jos da primjetim da se stanje na privatizacionom racunu RS osjetno topi. toliko za sad…