Capital.ba

Kako će svjetska energetika izgledati 2030?

18.01.2013. / 13:05

1LONDON, Veliki rast proizvodnje nafte i gasa iz nekonvencionalnih izvora imaće veliki uticaj na globalno energetsko tržište do 2030. godine, a pratiće ga redefinisanje očekivanja u velikim svjetskim privredama i promjene u globalnim trgovačkim tokovima, zaključci su iz studije ‘Pogled u energetiku do 2030. godine’ britanske naftne kompanije British Petroleum.

Tako se prognozira da će potrošnja energije u 2030. biti za 36 odsto veća nego 2011. godine, a gotovo cijeli rast će biti vezan za rastuće privrede. Porast proizvodnje nafte iz nekonvencionalnih izvora (škriljaca, naftnih pjesaka i biogoriva) imaće do 2030. godine čak 70 odsto udjela u rastu ukupne proizvodnje.

Razvoj proizvodnje nafte i gasa iz škriljaca uticaće presudno na promjenu energetskog bilansa prije svega u SAD-u. Tako će SAD, kao najveći potrošač energije, do 2030. godine postati energetski samodovoljna jer će vlastitom proizvodnjom zadovoljavati 99 odsto potreba, dok je 2005. zadovoljavao 70 odsto.

S druge strane, Kina i Indija će morati biti još veći uvoznici energenata ako žele da zadrže sadašnji privredni rast. To će značajno uticati na promjenu svjetskih energetskih trgovinskih tokova.

Ono što je posebno značajno u spomenutoj studiji je da se na globalnom tržištu i u struci praktično više ne spominju strahovi od nestanka nafte, koji bi bili stručno utemeljeni, javlja ruski portal ‘Oil and Gas Eurasia’. Bizlife.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!