Capital.ba

Gradnja stanova u Srbiji opala za više od 40 odsto u 2013.

16.07.2013. / 6:40

stanoviBEOGRAD, Stanogradnja u Srbiji je opala tokom prva četiri mjeseca ove godine za više od 40 odsto u odnosu na isti period lani, izjavio je juče član operativnog tima Građevinsko – industrijske komore Srbije Goran Rodić.

Cijene stanova su, takođe, nastavile da padaju, a prije svega onih sa većom kvadraturom na dobrim lokacijama i to za oko 15 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok je cijena manjih stanova skoro nepromijenjena, rekao je Rodić.

Što se tiče manje atraktivnih lokacija cijene stanova su pale između pet i sedam odsto, dodao je ekspert za građevinarstvo.

Uprkos tome što se sve manje gradi, Srbija ima dobre majstore odnosno “zanatsku elitu”, koja je nažalost sve malobrojnija, jer je država zanemarila podmlađivanje tih kadrova, rekao je Rodić.

On je kazao da samo u zemljama zapadne Evrope postoji potreba za zapošljavanje oko 100.000 majstora, inženjera i projektanata, koje trenutno nemamo da ponudimo. Na primjer, u Njemačkoj radi oko 2.500 građevinaca iz Srbije.

“Jedan od osnovnih zadataka je da se sačuva srpska građevinska i zanatska elita, ali moramo da imamo kvalitetne inženjerske radove i tržiste nekretnina”, napomenuo je Rodić dodajući da će podmlađivanje kadrova biti jedan od prioriteta za Građevinsku komoru.

U cijeloj Srbiji je osnovna zanatska zanimanja za građevinarstvo upisalo svega 40 đaka, dodao je on.

Privatni investitori se trenutno vrlo malo angažuju oko novih lokacija i novih objekata, a i to što se gradi pretežno je riječ o malim zgradama, jer nema dovoljno kupaca.

Stanovi se uglavnom grade u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Kragujevcu i Kruševci, kazao je Rodić.

Što se tiče državne stanogradnje, jedino se grade naselja Stepa Stepanović i Dr Ivan Ribar u Beogradu, kao i socijalni stanovi u više gradova, dodao je on.

Rodić je podsjetio da je država ušla u te velike javne radove kako bi pomogla građevinskoj industriji i da bi se gradili tzv. neprofitni stanovi, koji po sadašnjim cijenama to nisu, ističući da država, ipak, ne bi smjela da bude konkurent privatnoj inicijativi.

On je naveo da postoji velika razlika između prozivodne i prodajne cijene zbog velikih dažbina i da bi novi stanovi mogli da pojeftine kada bi se lokalne samouprave odrekle jednog dijela “svog kolača” – smanjile takse, cijene raznih priključaka, komunalija, ali i poboljšale uslove izvođenja radova i izdavanje građevinskih dozvola.

Jedan od velikih problema u građevinarstvu su prevare prilikom kupovine novih stanova, naglasio je Rodić.

On savjetuje građanima da ne kupuju stanove koji nemaju građevinsku dozvolu ili one sa dozvolama koje ne odgovaraju projektu, jer mogu imati dosta problema prilikom legalizacije.

Takođe, treba voditi računa ko je vlasnik zemljišta, a ko vlasnik građevinske dozvole.

“Najbolje bi bilo, kad bi država omogućila da investitor koji prodaje stan mora kupcu da položi garanciju da će stan biti kvalitetno završen i u predviđenom roku, kao i da ima ispravne sve papire”, zaključio je Rodić. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!