Capital.ba

Građani u BiH na granici siromaštva

06.06.2012. / 9:54

SARAJEVO, BiH nema strategiju za borbu protiv siromaštva, iako 700.000 građana živi ispod opšte granice siromaštva, u koje se ubrajaju svi sa manje od 120 evra primanja mjesečno.

S jednim obrokom dnevno iz narodne kuhinje preživljava 20.000 građana širom BiH.

Jedno od istraživanja Razvojnog programa UN pokazuje da je jedno od pet domaćinstava u BiH ispod te granice.

I prema podacima Svjetske banke, oko 50 odsto stanovništva u BiH živi na granici siromaštva, dok su više od milion stanovnika penzioneri i nezaposleni.

Lista crne statistike gladi puno je duža, a vlasti u BiH nemaju nikakavu strategiju niti želju da siromaštvo smanje, a vojsci nezaposlenih i penzionera, kao najugroženijih, vrate ljudsko dostojanstvo, prenosi “Slobodna Evropa”.

Stotinama hiljada broje se oni koji su bez posla ostali početkom, ali i poslije rata. Njihove fabrike su popljačkane, a potom privatizovane za minimalne iznose, iz kojih su se vrlo rijetko mogla naplatiti potraživanja radnika.

A da se živi od čuda pokazuje i podatak s kraja prošle godine iz izvještaja Biskupske konferencije o stanju ljudskih prava u BiH u kom se, između ostalog, navodi da svaki peti građanin BiH živi od 1,5 evra dnevno, za šta može kupiti samo hljeb i mlijeko.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!