Capital.ba

Firme iz FBiH kažnjene s 5,7 miliona KM!

30.12.2013. / 10:54

kmSARAJEVO, Federalni i kantonalni inspektori su tokom dvomjesečne akcije pojačane kontrole rada na crno i izdavanja fiskalnih računa kaznili preduzeća iz FBiH s oko 5,7 miliona KM.

Kako su rekli u federalnoj Upravi za inspekcijske poslove, efekat akcije je i više od 5.300 novoprijavljenih radnika, što smatraju pozitivnim s obzirom na to da je u ovom periodu uglavnom trend opadanja broja prijavljenih radnika.

Muhamed Pašukanović, glavni federalni inspektor rada, istakao je da su od ukupno kontrolisanih oko 15.000 preduzeća prekršajni nalozi izdati za čak trećinu ili oko 5.500 njih, a zapečaćeno je više od 100 objekata, između ostalog nelegalnih pilana, te ugostiteljskih i trgovačkih radnji.

“U 168 slučajeva je naloženo otklanjanje nedostataka. U 607 slučajeva izrečena je privremena zabrana rada, s tim da je 125 objekata zapečaćeno pretežno u Sarajevu, Mostaru, te Zeničko-dobojskom i Srednjobosanskom kantonu, gdje su problem uglavnom nelegalne pilane. U Sarajevu je karakterističan nelegalan rad ugostiteljskih i trgovačkih objekata i problem pijaca”, kazao je Pašukanović.

Naglasio je da je u Mostaru problem što, na primjer, odjave kafić i prijave udruženje ljubitelja kanarinaca koje, pak, nastavi da obavlja ugostiteljski posao.

“Ta pojava je u Mostaru eskalirala. Međutim, najveći dio nakon naše kontrole je pribavio rješenje opet za ugostiteljsku radnju”, dodao je Pašukanović.

Rekao je da je tokom akcije od sredine oktobra do sredine decembra kontrolisano oko 41.130 radnika, od čega ih je 2.651 zatečen da radi na crno.

“To je poražavajuće jer smo najavili kontrolu. Htjeli smo da se svi pripreme, da regulišu status. Cilj nam je ovo dovesti u red, a ne naplatiti kaznu. Po nalogu inspektora prijavljena su 844 radnika”, rekao je Pašukanović.

Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, naglasio je da povremene pojačane kontrole ne rješavaju problem rada na crno, ni fiskalizacije, nego je potrebno kontrolisati 24 sata dnevno 12 mjeseci godišnje i to sve firme.

Kada je u pitanju fiskalizacija, u 561 slučaju firma nije posjedovala fiskalni uređaj, dok ih 1.244 nije izdavalo račune.

“Mi i kantoni treba da nastavimo kontrolu i posebno da se povežemo sa Poreskom upravom FBiH da signaliziraju kad se izvrše odjave radnika kako bi se efekat zadržao”, napomenuo je Pašukanović.

Tomislav Kvesić iz Službe za odnose s javnošću Zavoda PIO FBiH rekao je da će mogući učinci akcija biti vidljivi najranije u januaru, kada i ako novoprijavljenim radnicima budu isplaćivane bruto plate.

“Zasad možemo tek reći da će prihodi u decembru za nešto više od jedan odsto biti veći nego što je to bilo u decembru protekle godine”, dodao je Kvesić.

Na pitanje da li je u periodu trajanja ove akcije primijećena poboljšana naplata poreza i doprinosa i povećan broj prijavljenih radnika, iz Poreske uprave FBiH su kazali da ne mogu govoriti o aktivnostima uprava za inspekcijske poslove.

Podsjetili su da su oni od januara do decembra ove godine u 9.829 kontrola zatekli 1.925 neprijavljenih radnika, zapečatili 706 objekata i izdali 6.775 prekršajnih naloga u visini kazne od oko 10,7 miliona KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!