Capital.ba

Evro do sljedeće godine 120 dinara?

28.10.2010. / 9:00

BEOGRAD, Analitičari upozoravaju da postoji velika opasnost da kurs evra već početkom sljedeće godine dostigne 120 dinara, a tad više neće moći da se zaustavi pad dinara.
Ako država hitno ne napravi ozbiljne promjene u ekonomskoj politici, 2011. godina biće najteža za domaću privredu i građane od početka krize.

Građani zbog drastičnog rasta cijena i pada vrijednosti dinara žive u sve većoj bijedi, a i preduzeća iz istih razloga bilježe ogromne gubitke.

U prosjeku je svako preduzeće u Srbiji prošle godine izgubilo čak oko 56,5 miliona dinara na kursnim razlikama. Ove godine, po dosadašnjem kretanju kursa, jasno je da će taj gubitka biti mnogo veći. Stručnjaci smatraju da Srbija, kao zemlja sa slabom privredom, teško može da se izbori sa rastom inflacije.

“Jako teško možemo da suzbijemo inflaciju i da imamo čvrstu valutu. Evro će nastaviti da raste, jer zemlja koja ima uništenu privredu ne može da ima stabilnu valutu. U najboljem slučaju evro će početkom sljedeće godine biti 120 dinara, jer bi mogao da ide i znatno preko toga”, pesimističan je ekonomista Zoran Popov. On uopšte ne vjeruje u priču Vlade Srbije da ćemo ove godine imati rast bruto društvenog proizvoda.

“Iako država tvrdi da će ove godine biti zabilježen rast BDP-a, uopšte ne vjerujem u to. Situacija u našoj privredi uopšte nije dobra i ključne poluge vuku monopolisti i tajkuni koji podstiču nestašice kako bi profitirali. Ako nam se ekonomska politika potpuno ne promjeni, čeka nas još gora 2011”, tvrdi Popov.

I dok guverner NBS Dejan Šoškić tvrdi da su oscilacije deviznog kursa normalna pojava, kao i da će se stabilnost postizati postepeno, ekonomisti upozoravaju da srljamo u sve veću inflaciju i da mora hitno da se reaguje.

“Očigledno da je ova godina pokazala da ne može postojati raskorak između kretanja deviznog kursa i inflacije, jer kad god postoji nestabilnost deviznog kursa, dolazi i do rasta inflacije. Loše je što su se u ovom trenutku već formirala visoka inflaciona očekivanja, a problem je i što Srbija već godinama unazad ima najvišu stopu inflacije u regionu. Mislim da ukoliko želimo da očuvamo cenovnu stabilnost 2011. moramo da obezbijedimo stabilnost deviznog kursa, jer jednostavno ne smije da se dozvoli ovolika oscilacija”, ističe ekonomista Nikola Fabris.

On smatra da NBS mora hitno da reaguje i spreči dalje slabljenje dinara. “NBS ne smije da dozvoli da evro pređe 110 dinara, jer će nam se onda otrgnuti kontroli i sam kurs, a za njim, naravno, i inflacija”, ističe Fabris.

Dragoljub Rajić, portparol Unije poslodavaca Srbije (UPS), navodi da zbog nestabilnog kursa preduzeća u Srbiji godišnje gube i do nekoliko stotina miliona evra.

“Troškovi otplate kredita za preduzeća skočili su od 10 do 16 odsto u odnosu na 2009. godinu. Recimo, za kredit od 100.000 evra preduzeće plaća zbog gubitaka na kursu i 16.000 evra više. Takođe, preduzeća svoju robu prodaju u dinarima pa imaju značajan gubitak planiranog profita, pogotovo strane kompanije i investitori koji ulažu u proizvodnju i usluge. U prosjeku svako preduzeće u Srbiji tokom 2009. godine izgubilo je oko 56,5 miliona dinara na kursnim razlikama”, navodi Rajić.

On dodaje da “izvoznici, s druge strane, imaju tu sreću da im se rastom evra povećava i profit, ali to je znatno manji broj preduzeća. U pitanje je tek svako peto preduzeće u Srbiji”.

Nikola Fabris smatra da država mora da omogući privredi da poveća izvoz. On kaže da je Srbija u grupi zemalja koje imaju visok deficit tekućeg platnog bilansa zbog niskog izvoza, što je direktna posljedica niske konkurentnosti.

“Mnogo je lakše reći da se poveća izvoz, jer to traži restrukturiranje privrede, što se ne može ostvariti u kratkom vremenskom periodu. Država ima prostor da određenim mjerama podstakne izvoz, recimo većim kreditiranjem izvozne proizvodnje, kao i da se angažuje kako bi se usvojili međunarodni standardi kvaliteta”, ističe Fabris.

Od prošlog septembra plata manja 20 evra

Da građani žive znatno siromašnije u poređenju sa 2009. godinom govori i statistika. Naime, prosječna plata u septembru 2009. godine bila je 31.000 dinara, što je po tadašnjem kursu bilo 340 evra. Prošlog mjeseca prosječna plata u Srbiji bila je 34.500 dinara. Po trenutnom kursu to je 320 evra. Ako se uzme u obzir da su cene istovremeno porasle od 30 do 70 odsto zbog kursa, jasno je da je pad standarda velik.
Ćulibrk: Oporavljaćemo se deset godina
Ako država dozvoli da inflacija pređe nivo od deset odsto, trebaće nam deset godina da se oporavimo, objašnjava urednik Ekonomist magazina Milan Ćulibrk. “Sigurno je da dinar neće prestati da klizi i očekujem da će evro vrijediti oko 110 do 115 dinara do kraja godine, a inflacija će takođe rasti. Najveća opasnost je što se olako prelazi preko činjenice da je inflacija već probila gornji planirani nivo za ovu godinu, jer ako probije nivo od deset odsto mnogo ćemo je teže kontrolisati”, ističe Ćulibrk i upozorava da će nam ovim tempom trebati još deset godina da se vratimo na nivo koji smo imali 1989. godine. Press

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!