Capital.ba

EU preporučuje Srbiji da podstiče korišćenje dinara, a ne evra

29.05.2016. / 12:29

dinariBEOGRAD, Osim više kapitalnih ulaganja, Evropska unija preporučuje Srbiji da podstiče korišćenje domaće valute. Smatraju da visok procenat kredita u evrima predstavlja rizik da će biti teškoća sa naplatom.

 

Da li je moguća dinarizacija u zemlji u kojoj su i štednja i krediti većinom u evrima?

Iako zarađuju u dinarima građani Srbije u evrima štede, zadužuju se, kupuju automobil, stan. Trenutno dinarima vjeruju više nego do prije neku godinu. U njima štedi svaki osmi građanin, a pozajmljuje ih trećina. To ni ne čudi, jer su kamate na dinarske kredite znatno veće.

Potrebno je da se podstakne i dinarizacija privrede, jer visoka zastupljenost evra u zajmovima predstavlja rizik za otplatu i među građanstvom i među firmama kojima su prihodi u dinarima”, navode iz EU.

Da bi dinar obavljao funkcije koje danas obavlja evro, potrebno je da se vrati povjerenje u njega.

“Ova inicijativa od Evropske komisije je odlična, jer znači da priznaju i vide napredak u privrednom sistemu Srbije. Sada je potrebno nešto slično što se dešava u Evropi sa ubrizgavanjem  blizu 80 milijardi mesečno. Jedan takav sistem bi pomogao da se u Srbiji poveća agregatna tražnja. Ona bi mogla da poveća zaposlenost, porastao bi i BDP”, objašnjava prof. dr Ismail Musabegović sa Beogradske bankarske akademije.

Dušan Uzelac sa portala “Kamatica” navodi da je suština problema da se građani vezuju  za nešto na šta nemaju uticaj, jer evropska privreda diktira stvari, a građani mogu samo kao njemi posmatrači da to isprate.

Zbog politike ECB, ovdašnje banke gotovo da ne isplaćuju kamatu na deviznu štednju. Otuda apel NBS da se štedi u dinarima.

“Štednja u dinarima se bolje isplati. Uradili smo sve da vratimo poverenje u domaću valutu i to ne ide ni brzo ni lako, ali ćemo istrajati jer je vrlo isplativo ulagati u državne hartije od vrednosti“, smatra Jorgovanka Tabaković, guvernerka NBS.

Srbija četiri godine ima strategiju dinarizacije čiji je cilj veća upotreba dinara u finansijskom sitemu. Na tome radi i sa EBRD kako bi, prema riječima guvernera, Srbija dobila prave dinarske kredite. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!