Capital.ba

Državni podsticaji nisu iskorijenili sivu ekonomiju u Srpskoj

27.12.2021. / 12:46

BANJALUKA – Cilj podsticaja, koji su dati privredi po osnovu povećanja plata radnika, bio je da se što više radnika izvuče iz sive zone, ali taj efekat nije u potpunosti postignut, smatra predsjednik Privredne komore Republike Srpske (PKRS) Pero Ćorić.

Foto: Capital

U Komori ističu da je za par godina, koliko se daju podsticaji firmama koje povećaju plate radnicima, isplaćeno oko 20 miliona KM, od čega oko osam prerađivačkoj industriji. Ne kriju nezadovoljstvo što je najveći dio ovih podsticaja otišao u finasijski, odnosno bankarski sektor, jer je u toj oblasti bilo i najznačajnije povećanje plata.

Cilj je bio da se što više ljudi izvuče iz sive zone, međutim mislim da se nije postigao efekat u tom pravcu“, istakao je Ćorić na novogodišnjem prijemu za medije.

Pojasnio je da su firme koje su povećavale plate radnicima to radile na legalan način, ali da podsticaj nije pomogao da oni koji rade u sivoj zoni iz iste i izađu.

Nadam se da je bar jedan dio takvih ušao u legalan proces preko podsticaja koji su bili namijenjeni za povećanje plata“, rekao je Ćorić.

Godinu na izmaku ocijenio je ohrabrujućom jer je privreda Srpske imala, dodaje, značajan iskorak po svim parametrima.

„Privikli smo se na pandemiju virusa korona i našli načine kako da se bolje organizujemo. Za 10 mjeseci u ovoj godini imali smo povećanje fizičkog obima proizvodnje za oko 12,8 odsto, povećanje izvoza za 800 miliona KM, a uvoza za 830 miliona KM. Ohrabruje da je ukupan prihod Poreske uprave RS oko 2,5 milijardi i da je to za 217 miliona više nego u prošloj godini“, kazao je Ćorić.

Dodao je da se zbog pandemije ne mogu porediti 2020. i 2021. godina, ali da ima mjesta za optimizam da će ići na bolje, jer su trenutno svi pokazatelji pozitivni.

On smatra da treba da se ide snažnije u proces digitalizacije i tehnološkog osavremenjavanja privrede, te ističe da je Komora formirala Centar za digitalnu transformaciju kako bi privrednicima pomogli da naprave digitalnu strategiju i privuku sredstva donatora.

U posljednje vrijeme imamo nedostatak radne snage koja ima kompetencije da se može uhvatiti u koštac s novim tehnologijama. Napravili smo iskorak i formirali Centar za dualno obrazvanje i efekte očekujemo u idućoj godini“, naglasio je Ćorić.

I dalje zahtijevaju rasterećenje privrede i smanjenje administrativnih procedura kojih je u Srpskoj detektovano 924.

„U prvoj fazi je ukinuto 40 procedura, a 230 je predviđeno da bude pojednostavljeno. Još jednom ćemo ih pregledati, ko ih je uveo, zašto i koji su ciljevi i efekti postignuti. Bitno je da stanovništvo i privreda u eri digitalizacije ima jednostavnije procedure. Naša intencija je da svaki papir dobijete za 10 minuta“, zaključio je Ćorić.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!